Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Native English Patrick Skipton

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie ważnych przyczyn. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, zabezpieczają przed jego utratą oraz przed napływem zimnego powietrza, a do tego wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, skutecznie chronić przed włamaniem oraz być łatwe w obsłudze. Trzeba też zastanowić się, jaki rodzaj okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda z szyb ma 4 - 6 mm, a powierzchnie między nimi zapełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości pochłanianych i zatrzymywanych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, kiedy dom ma być co do zasady energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest zbyt szczelna i występują w nim mostki termiczne, aby nie tracić na okna, które nie poprawią sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo istotnych czynników, na które trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w białym kolorze, ale jest również możliwość zakupu wielobarwnych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek światła słonecznego, deszczu i innych warunków pogodowych, zmienić barwę i ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna jest całkowita wymiana okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane wciąż kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ nadają elegancki wygląd i komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w systemy antywłamaniowe, które poprawią ich bezpieczeństwo.

Żeby okna drewniane służyły jak najdłużej, potrzebna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z większym ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe charakteryzuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur i warunki atmosferyczne nie wpływają na nie ujemnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i podtrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Dodatkowo są dość dobrymi izolatorami i specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno z aluminium trzeba wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła i mają znacznie wyższą cenę, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom przeszkadza też to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu warto rozeznać się w możliwościach poszczególnych rodzajów okien. Do najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Dlatego, aby mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy przeanalizować mocne i słaby strony wszystkich typów okien.

Okna Drewniane

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate