Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Artykuły Przemysłowe Katarzyna Zalewska

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych tak samo znaczących czynników. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, zabezpieczają przed jego utratą i przed przypływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: właściwie przepuszczać promienie słońca, skutecznie chronić przed włamaniem i być łatwe w obsłudze. Warto też zdecydować się, jaki typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda szyba ma 4 - 6 mm, a przestrzenie między nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale za to pokoje nagrzewają się szybciej.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, gdy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest aż tak szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z tak samo istotnych czynników, na jakie trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, przede wszystkim zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w kolorze białym, ale istnieje możliwość zakupu wielobarwnych oklein. Dodatkowo są lekkie, a zaopatrzenie ich w antywłamaniowy system nie będzie problemem. Nie wymagają też konserwacji oraz są łatwe w zachowaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek nasłonecznienia, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić kolor albo ulegnąć zniszczeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna jest wymiana całego okna, dlatego że nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane ciągle kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ dodają elegancji i komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Ponadto drewniane okna cechuje wysoka wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w antywłamaniowe systemy, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały jak najdłużej, niezbędna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one również znacznie droższe od okien PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur oraz warunki atmosferyczne nie wpływają na nie ujemnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest całkiem plastycznym materiałem, można z niego produkować okna o różnych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dostosowywana. Z tego powodu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie zabezpiecza się je przed rdzewieniem. Producenci dają też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno z aluminium trzeba wymienić. Jeżeli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła i są znacznie bardziej kosztowne, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza też to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych rodzajów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które należy zwrócić uwagę kwalifikuje się odporność i wytrzymałość materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o jakości produktu. Dlatego, aby mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem trzeba prześledzić mocne i słaby strony wszystkich rodzajów okien.

Okna Drewniane Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Aluniowe
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate