Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
NATURALNE ATELIER ANNA KASPRZAK

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Dobór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na estetykę i wygląd wnętrza, ale też z powodu innych tak samo ważnych czynników. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, chronią przed jego utratą i przed przypływem zimnego powietrza, a także wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: odpowiednio przepuszczać promienie słońca, właściwie chronić przed włamaniem oraz być proste w obsłudze. Trzeba też zastanowić się, jaki rodzaj okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie między nimi zapełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale za to pokoje nagrzewają się szybciej.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, gdy dom ma być co do zasady energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest aż tak szczelna oraz występują w nim mostki termiczne, aby nie tracić na okna, które nie poprawią sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z tak samo ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, w głównej mierze zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w białym kolorze, ale istnieje możliwość kupna kolorowych oklein. Dodatkowo są lekkie, a wyposażenie ich w system antywłamaniowy nie będzie problemem. Nie wymagają także konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek nasłonecznienia, wiatru i innych warunków atmosferycznych, zmienić kolor i ulegnąć zniszczeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane wciąż kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że nadają elegancki wygląd oraz współgrają na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Co więcej drewniane okna cechuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja dźwiękowa i cieplna. Można je zamawiać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

By okna drewniane działały przez wiele lat, potrzebna jest im właściwa pielęgnacja i konserwacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z większym ryzykiem zawilgocenia. Należy je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też trochę droższe od okien PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur oraz warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie negatywnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o różnych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dopasowywana. Z tego powodu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i podtrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci dają też możliwość wybranego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe trzeba wymienić. Jeżeli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w porównaniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła i mają znacznie wyższą cenę, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza też to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej sugerować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o jakości produktu. Ze względu na to, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem należy prześledzić zalety i wady wszystkich typów okien.

Okna PCV

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Aluniowe Toruń
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate