Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Piotr Przespolewski P.P.H.U. "VIWA MEBEL"

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Dobór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na estetykę i wygląd wnętrza, ale też z powodu innych równie ważnych przyczyn. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: odpowiednio przepuszczać promienie słońca, właściwie chronić przed włamaniem oraz być łatwe w obsłudze. Warto też zdecydować się, jaki rodzaj okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda szyba ma 4 - 6 mm, a powierzchnie pomiędzy nimi wypełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale za to pokoje nagrzewają się szybciej.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, gdy dom ma stać się energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w przypadku domów, gdzie termoizolacja nie jest aż tak szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z równie istotnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, w głównej mierze zachęcają uniwersalnymi rozmiarami i wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest też możliwość kupna kolorowych oklein. Dodatkowo są lekkie, a zaopatrzenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają także konserwacji oraz są proste w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek światła słonecznego, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić kolor albo ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane wciąż są postrzegane jako produkt luksusowy. Nie dziwi to z uwagi na to, że nadają elegancki wygląd oraz komponują się na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w wybranych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a potencjalne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w antywłamaniowe systemy, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Żeby okna drewniane służyły jak najdłużej, niezbędna jest im właściwa konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechuje przed wszystkim lekkość oraz trwałość. Są one mniej podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie ujemnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dopasowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być bardzo szerokie i podtrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie zabezpiecza się je przed rdzewieniem. Producenci dają też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie da się go naprawić. Ponadto w zestawieniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom przeszkadza też to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych rodzajów okien. Do najważniejszych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę zalicza się odporność i wytrzymałość tworzywa, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o jakości produktu. Ze względu na to, by mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy prześledzić zalety i wady wszystkich rodzajów okien.

Okna PCV

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna PCV Toruń
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Europe
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


My offers
Etykieciarki

 
 

Jakie techno...

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)
The offer of the industry
Sell


Wymiana ofert

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Implanty, wybielanie zębów i inne usługi stomatologiczne

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Events in which I participate