Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
ZEGARMISTRZOSTWO S.C. JERZY SZLACHTA ZOFIA SZLACHTA

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko z uwagi na estetykę i wygląd wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą i przed przypływem zimnego powietrza, a do tego wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: właściwie przepuszczać promienie słońca, właściwie chronić przed włamaniem oraz być proste w obsłudze. Dobrze też zastanowić się, który rodzaj okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a powierzchnie pomiędzy nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości pochłanianych i zatrzymywanych promieni słonecznych, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego względu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest zbyt szczelna i pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo ważnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, w głównej mierze zachęcają uniwersalnymi rozmiarami i wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest również możliwość zakupu wielobarwnych oklein. Dodatkowo są lekkie, a wyposażenie ich w antywłamaniowy system nie będzie problemem. Nie wymagają też konserwacji oraz są łatwe w zachowaniu czystości. Mają przystępną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z upływem lat mogą pod wpływem nasłonecznienia, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić barwę albo ulegnąć zniszczeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane ciągle kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że nadają elegancki wygląd oraz współgrają na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Co więcej drewniane okna charakteryzuje wysoka wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w dowolnych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w antywłamaniowe systemy, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały przez wiele lat, potrzebna jest im właściwa konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one również trochę droższe od okien PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki atmosferyczne nie wpływają na nie ujemnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o różnych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dopasowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być znacznie szersze i podtrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Dodatkowo są calkiem dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość wybranego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła i są znacznie bardziej kosztowne, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza też to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu warto rozeznać się w możliwościach poszczególnych typów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o jakości produktu. Dlatego, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba prześledzić mocne i słaby strony wszystkich rodzajów okien.

Okna Drewniane Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane Toruń
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Europe
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


My offers
Etykieciarki do butelek

 
 

Rodzaje apli...

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)
The offer of the industry
Sell


Katalogi stron

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Implanty Toruń

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Events in which I participate