Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Pracownia Projektowa BUDARCH Jakub Członkowski

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na estetykę i wygląd wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą i przed napływem zimnego powietrza, a do tego wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słońca, skutecznie chronić przed włamaniem oraz być proste w obsłudze. Dobrze też zastanowić się, jaki typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie między nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości pochłanianych i zatrzymywanych promieni słońca, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, gdy dom ma być co do zasady energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w przypadku domów, gdzie termoizolacja nie jest zbyt szczelna i pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie poprawią sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z równie ważnych czynników, na jakie trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest też możliwość kupna kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a wyposażenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji oraz są łatwe w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek światła słonecznego, deszczu i innych warunków pogodowych, zmienić kolor lub ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest całkowita wymiana okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane nadal kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ dodają elegancji i współgrają z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały przez wiele lat, niezbędna jest im właściwa konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też trochę droższe od okien PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki pogodowe nie wpływają na nie ujemnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dopasowywana. Dzięki temu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być bardzo szerokie i podtrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie zabezpiecza się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno z aluminium należy wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła i mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza także to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych rodzajów okien. Do najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się odporność i wytrzymałość tworzywa, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Lepiej sugerować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Dlatego, by mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem trzeba prześledzić zalety i wady wszystkich typów okien.

Okna Drewniane Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane Toruń
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Europe
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


My offers
Etykieciarki przemysłowe

 
 

Jakie techno...

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)
The offer of the industry
Sell


Bazy firm

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Implanty i wybielanie zębów w toruniu

Date from: 27.11.2021 (26.05.2022)

The offer of the industry
Sell


Events in which I participate