Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Niepreferencyjne Świadectwa Pochodzenia (COO) – wnioski online
Oferta wsparcia

Niepreferencyjne Świadectwa Pochodzenia (COO) – wnioski online

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi, Sprzęt AGD RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt IT i telekomunikacyjny,… rozwiń Usługi, Sprzęt AGD RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Jachty, statki i łodzie, Szkło i ceramika, Kopaliny, metale i paliwa, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Kosmetyki i detergenty, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Maszyny, urządzenia i ich części, Wyroby z papieru i celulozy, Meble, Wyroby chemiczne, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Pozostałe towary zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Świadectwo pochodzenia towaru to podstawa sprawnej wymiany handlowej. Ten kluczowy dokument eksportowy, potwierdzający kraj pochodzenia towarów, jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Jego posiadanie otwiera drzwi do bezproblemowej odprawy i buduje zaufanie między partnerami biznesowymi. Krajowa Izba Gospodarcza wydaje świadectwa pochodzenia potwierdzające niepreferencyjne pochodzenie towaru (Certificate of Origin) zarówno w wersji online (nowość), jak i tradycyjnej. Krajowa Izba Gospodarcza umożliwia wnioskowanie o niepreferencyjne świadectwa pochodzenia za pośrednictwem intuicyjnej i w pełni cyfrowej platformy

Korzyści

Uzyskanie niezbędnego dokumentu eksportowego jest proste, szybkie i bezpieczne – a cały proces odbywa się online. Wprowadzenie cyfrowych świadectw minimalizuje papierowy obieg dokumentów. Co istotne, w przypadku wymogu ze strony zagranicznego kontrahenta, przedsiębiorca ma możliwość otrzymania Świadectwa w wersji papierowej w dogodny dla siebie sposób. Wnioskowanie o niepreferencyjne świadectwa pochodzenia towarów ma wiele zalet:

  • Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie: każde cyfrowe Świadectwo pochodzenia generowane przez platformę jest zabezpieczone zaawansowanym certyfikatem elektronicznym KIG.
  • Potwierdzone standardy bezpieczeństwa: system online spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa cyfrowego, co zostało potwierdzone niezależnym audytem. Twoje dane są u nas bezpieczne.
  • Natychmiastowa weryfikacja: autentyczność cyfrowego Świadectwa jest łatwa do zweryfikowania online, za pomocą kodu QR lub dedykowanej, wielojęzycznej strony co.kig.pl/verify. To skutecznie eliminuje ryzyko fałszerstw, chroniąc Twoją firmę i Twoich partnerów.
  • Globalna synchronizacja: cyfrowe świadectwa są automatycznie synchronizowane z ogólnoświatową bazą International Chamber of Commerce (ICC) w Paryżu, co dodatkowo podnosi ich wiarygodność i ułatwia międzynarodowy obrót towarowy.
  • Sposób na szybkie załatwienie formalności: Uzyskanie cyfrowego świadectwa pochodzenia odbywa się elektronicznie przez Internet, co znacząco skraca czas od momentu złożenia wniosku do otrzymania dokumentu. Cała operacja przebiega w ustandaryzowanej i przyjaznej procedurze, co ułatwia przedsiębiorcom szybkie załatwienie formalności. Dzięki temu, obrót gospodarczy staje się prostszy, a dokument elektroniczny może być przesłany w ciągu chwili do dowolnego miejsca na świecie.

Realizacja

Niepreferencyjne cyfrowe świadectwo pochodzenia online można uzyskać na dedykowanej stronie KIG. Wystarczy zarejestrować się i wypełnić intuicyjny formularz wniosku online o niepreferencyjne świadectwo pochodzenia.

Do wniosku trzeba dołączyć elektroniczne kopie niezbędnych dokumentów, takich jak m.in.

  • faktura eksportowa,
  • faktury zakupu,
  • dokumenty potwierdzające pochodzenie towarów (szczegółową listę znajdziesz na platformie).

Wysyłka wniosku jest równoznaczna z jego złożeniem do rozpatrzenia.

Po zatwierdzeniu wniosku przez KIG należy podpisać elektronicznie formularz za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji podpisanego wniosku i opłacie przedsiębiorca otrzyma elektroniczne świadectwo pochodzenia, które umożliwi sprawny przewóz towarów przez granice.

Świadectwo pochodzenia nadal można uzyskać także ścieżką tradycyjną. Więcej informacji na temat świadectw pochodzenia i procesie ich wystawiania znajdziesz na stronie KIG.

Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA, tel.: +48 22 630 99 07, e-mail: swiadectwapochodzenia@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG)

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.