Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Instytucja

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Kontakt:

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Polski Fundusz Rozwoju jest instytucją, która koordynuje działania Systemu Instytucji Rozwoju. Priorytetami naszej działalności są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, Tarczy Finansowej PFR oraz innych programów wspierających gospodarkę. Rozwijamy innowacyjność polskich przedsiębiorstw oraz inwestujemy w nie, również w celu umożliwienia ekspansji zagranicznej.

Polski Fundusz Rozwoju został utworzony w kwietniu 2016 na bazie istniejącej od 2013 roku spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Naszymi głównymi zasadami działania są: uzupełnienie sektora komercyjnego i pozarządowego, prowadzenie programów rozwojowych dostosowanych do potrzeb odbiorców, zwiększenie wartości dla akcjonariuszy oraz dążenie do samofinansowania.
Obszarami, w ramach których określiliśmy swoją strategię, są: zrównoważony rozwój, transformacja cyfrowa i zaawansowane technologie oraz transformacja energetyczna i konkurencyjność. Realizujemy w nich następujące cele:

  1. Zapewnienie niezbędnego poziomu bezpieczeństwa realizacji usług podstawowych i zwiększenie produktywności gospodarki;
  2. Rozwój potencjału tworzenia i absorpcji innowacji oraz zwiększenie potencjału badawczego;
  3. Wsparcie kapitałowe, doradcze i organizacyjne w budowie nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej klimatycznie gospodarki.

Jak pomaga eksporterom?

Grupa Kapitałowa Polski Fundusz Rozwoju w ramach swojej działalności realizuje szereg aktywności mających na celu pośrednie oraz bezpośrednie wsparcie eksporterów. Głównym narzędziem, jakie wykorzystywane jest w tym celu, jest inwestowanie w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej (FEZ) zarządzanym przez PFR TFI. Rolą funduszu jest ułatwianie ekspansji inwestycyjnej polskich firm na rynki zagraniczne. Fundusz dzieli ryzyko z polskimi przedsiębiorcami podejmującymi wyzwanie inwestycji zagranicznych i dostarcza finansowanie kapitałowe (equity) lub dłużne, wspierając aktywność inwestycyjną polskich firm na rynku międzynarodowym. Dodatkowymi działaniami, mającymi wpływ na rozwój eksportu w Polsce są działania podejmowane przez PFR Ventures na rynku start-upów, jak również działalność edukacyjno-doradcza skierowana do osób indywidualnych, ale także firm prywatnych i samorządów oraz pozostała działalność inwestycyjna Polskiego Funduszu Rozwoju.

Spis treściTable of contents

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.