Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Instytucja

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki

Kontakt

Logo Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki

ul. Krakowska 38, 45-075 Opole

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) to jednostka Samorządu Województwa Opolskiego. Działa od 2007 r. Jej główne zadania to pobudzanie aktywności gospodarczej, tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu czy pozyskiwanie i obsługa inwestorów. W ramach OCRG działa m.in. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, które ma bogatą bazę ofert inwestycyjnych w regionie; pomaga firmom, które chciałyby eksportować lub zainwestować w woj. opolskim oraz prowadzi rozbudowaną opiekę poinwestycyjną. OCRG prowadzi też np. szkolenia, spotkania, konferencje, warsztaty, wyjazdy na targi czy misje gospodarcze, itp. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest też Instytucją Pośredniczącą, co oznacza, że przeprowadza nabory, w ramach których udziela unijnego dofinansowania dla firm z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego.

Jak pomaga eksporterom?

 • Przygotowanie bazy danych Kompass
  Baza Kompass to największa baza polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych z różnych branż z ponad 60 krajów świata. Dane w niej zgromadzone mogą być wykorzystywane przez opolskich przedsiębiorców dla zwiększenia zasięgu działań marketingowych i sprzedaży. Dostęp indywidualny do tej bazy jest płatny. Bezpłatnie dane może z niej pobrać i przygotować dla firm z Opolszczyzny działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Baza Kompass zawiera kontakty do ponad 5 mln firm z ponad 3 tys. branż i 67 sektorów działalności.
 • Dofinansowanie do usług specjalistycznych
  To unijne wsparcie finansowe przeznaczone na usługi specjalistyczne. W jego ramach przedsiębiorca, za pośrednictwem instytucji otoczenia biznesu, może dostać do 50 tys. zł dotacji lub do 150 tys. zł promesy, np. na opracowanie strategii wejścia na rynki zewnętrzne, także zagraniczne, jak również na organizację procesu wejścia na rynki zewnętrzne, np. kooperację z partnerem biznesowym, udział w giełdach kooperacyjnych czy targach branżowych.
 • Dotacja z UE
  W poprzedniej perspektywie unijnej z lat 2014-2020 firmy mogły sięgać po unijne dotacje na współpracę gospodarczą i promocję. Pozwalały one zdobyć dofinansowanie na udział w targach czy wejście na rynki zagraniczne. Nabory te cieszyły się dużym zainteresowaniem. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 również planowane jest unijne wsparcie na promocję gospodarczą, w tym internacjonalizację MŚP oraz promocję eksportu.
 • Budowanie relacji
  Organizacja spotkań b2b oraz współpraca z biurami woj. opolskiego na terenie Niemiec (Moguncja) i w Brukseli, które są m.in. elementami wsparcia eksportu.
 • Unia Eksporterów
  Unia Eksporterów to nieformalna grupa przedstawicieli opolskich firm różnych branż zajmujących się eksportem. Zawiązali ją dyrektorzy i eksperci przedsiębiorstw odpowiadający za eksport. Wymieniają się doświadczeniami, podpowiadają sobie, jak wejść na różne rynki i jak radzić sobie z eksportowymi procedurami. Spotkania organizacyjnie koordynuje OCRG.

Spis treściTable of contents

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.