Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wzrost wymiany handlowej między Polską a Irlandią
Artykuł

Wzrost wymiany handlowej między Polską a Irlandią

Wzrost wymiany handlowej towarami między Polską a Irlandią w roku 2023 w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł 7%. Wartość wymiany handlowej towarami osiągnęła poziom ponad 3 mld EUR.

Wybrane informacje o Irlandii

Irlandia jest państwem wyspiarskim, położonym na Oceanie Atlantyckim. Od Wielkiej Brytanii oddziela ją Morze Irlandzkie. Zajmuje większość terytorium wyspy Irlandia i ma powierzchnię 70 273 km2. Liczba ludności, wg Banku Światowego w roku 2022 wynosiła ponad 5,127 mln osób.

Irlandia jest członkiem Unii Europejskiej od 1973 roku, ale nadal pozostaje poza strefą Schengen. Nie jest również członkiem NATO, pozostając państwem neutralnym.

Stolicą kraju jest Dublin, a językami oficjalnymi – irlandzki i angielski.

Gospodarka Irlandii

W latach 1995-2007 Irlandia przeżyła dynamiczny rozwój ekonomiczny, osiągając średni wzrost PKB około 6%, co przyniosło jej przydomek „Celtycki Tygrys”.

Po kryzysie z 2008 roku, który bardzo mocno dotknął kraj ze względu na załamanie sektora bankowego i kryzys mieszkaniowy, Irlandia przeszła trudne reformy, wprowadzając nowe podatki i tnąc wydatki publiczne, aby pobudzić gospodarkę. Od 2014 roku Irlandia skupiła się na inwestycjach zagranicznych, zmieniając profil PKB z usług finansowych, które były wcześniej silnie  zaangażowanie w rynek nieruchomości, na usługi IT i produkcję, co przyniosło jej nowy przydomek „Celtycki Feniks”.

W roku 2022 PKB Irlandii wynosiło 533,14 mld USD, co dawało 103,98 tys. USD na jednego mieszkańca.

W roku 2023, jak podał urząd statystyczny CSO, irlandzkie PKB zmalało o 3,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym Irlandia odnotowała spektakularny wzrost, o 9,4% w stosunku do roku 2021.

Największy udział w irlandzkim PKB ma sektor przemysłu, a w nim kluczową rolę odgrywa produkcja leków. Drugie miejsce zajmuje branża IT. Za nimi plasują się usługi profesjonalne, takie jak zarządzanie i administracja. Kolejne miejsca to usługi związane z dystrybucją, transportem, turystyką i nieruchomościami. Ranking zamyka branża budowlana.

Irlandia jest piątą najbardziej ucyfrowioną gospodarką w Unii Europejskiej.

Eksport i import Irlandii

W roku 2023 wartość eksportu towarów Irlandii wyniosła 212,87 mld USD, a import osiągnął poziom 150,6 mld USD. Irlandia odnotowała dodatni bilans z nadwyżką ponad 62 mld USD.

Wymiana handlowa towarów Irlandii, źródło UN Comtrade

Głównymi towarami eksportowymi Irlandii były: produkty farmaceutyczne, chemikalia organiczne, urządzenia pomiarowe, medyczne, przyrządy i aparatura optyczna i fotograficzna, produkty kosmetyczne i perfumeryjne, maszyny i urządzenia elektryczne.

Kluczowymi partnerami eksportowymi były: USA (27,6% udziału), Wielka Brytania (11,4%), Niemcy (10,38%), Belgia (9,38%), Niderlandy (8,48%), Chiny (4,54%), Francja (3,45%).

Najważniejszymi partnerami irlandzkiego importu towarów były: Wielka Brytania, USA, Francja, Chiny, Niemcy, Szwajcaria, Niderlandy.

Głównymi towarami importowanymi przez Irlandię były: chemikalia organiczne, samoloty, maszyny i urządzenia mechaniczne, produkty farmaceutyczne, maszyny i urządzenia elektryczne, paliwa mineralne.

Wymiana handlowa między Polską a Irlandią

Wciągu ostatnich dziesięciu latach wartość handlu między Polską a Irlandią wzrosła o 260 % osiągając poziom 7 mld EUR do roku 2023.

Wymiana handlowa towarów z Irlandią – ujęcie roczne [mln EUR], źródło: GUS

Eksport polskich towarów do Irlandii

W roku 2023 polski eksport towarów do Irlandii wyniósł 1,478 mld EUR i był wyższy o 46 mln EUR w porównaniu z rokiem poprzednim.

Eksportujemy głównie: maszyny i urządzenia mechaniczne (17,95% udziału eksportu do Irlandii ogółem), maszyny i urządzenia elektryczne (9,5%), mięso i podroby (6,94%), pojazdy nieszynowe (6,18%), produkty farmaceutyczne (4,36%), przetwory z mięsa (4,22%), tworzywa sztuczne (4,18%).

Największą dynamikę w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowały zboża (195% wzrostu), karma dla zwierząt (65,5%), wyroby farmaceutyczne (47,4%), kakao i produkty spożywcze zawierające kakao (38,3%).

Import towarów z Irlandii

Polski import towarów z Irlandii w roku 2023 osiągnął poziom 1,95 mld EUR. Saldo handlowe dla naszego kraju było ujemne i wyniosło -473 mln EUR.

Najczęściej importowaliśmy: produkty farmaceutyczne, maszyny i urządzenia mechaniczne, napoje bezalkoholowe, aparaturę optyczną, fotograficzną, przyrządy medyczne.

Liczba i struktura polskich eksporterów i importerów w handlu z  Irlandią

Źródło: opracowanie PAIH na podstawie danych Eurostat i TEC.
Uwaga: Z uwagi na to, że źródło wykorzystuje inną metodologię niż baza handlu zagranicznego GUS, suma eksportu i importu może się różnić.
Źródło: opracowanie PAIH na podstawie danych Eurostat i TEC.
Uwaga: Z uwagi na to, że źródło wykorzystuje inną metodologię niż baza handlu zagranicznego GUS, suma eksportu i importu może się różnić.

Perspektywy rozwoju dalszej wymiany handlowej

Dynamiczny rozwój gospodarki Irlandii w ostatnich latach determinuje zwiększone zapotrzebowanie tego kraju na towary importowane.

Biorąc również pod uwagę chociażby dużą polską emigrację, liczącą ok. 130 tysięcy naszych obywateli, na pewno znaczne zapotrzebowanie jest na dobrej jakości artykuły spożywcze. Od kiedy Polska wstąpiła w szeregi krajów należących do Unii Europejskiej, również sami Irlandczycy mieli większą okazję do przekonania się do polskich produktów, które obecnie mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Szansą na zwiększenie eksportu krajowych produktów do Irlandii są zatem towary konsumpcyjne, zaopatrzeniowe i o charakterze inwestycyjnym.

Wzrost popytu może dotyczyć także takich produktów jak podzespoły elektroniczne czy komputery i urządzenia do magazynowania danych.

Źródło:

  • Export Intelligence
  • Główny Urząd Statystyczny
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  • UN Comtrade
  • Polska Agencja Inwestycji i Handlu
  • Wszystko
  • Aktualności (631)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1048)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.