Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wzrost eksportu nawozów na Ukrainę
Artykuł

Wzrost eksportu nawozów na Ukrainę

Według analiz Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej wrzesień był drugim miesiącem z kolei, gdy eksport nawozów mineralnych był ilościowo większy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

ręce z nawozem

Wzrost eksportu nawozów

W III kwartale 2023 r. odnotowano wzrost wolumenu eksportu nawozów, w porównaniu z II kwartałem 2023, jak i III kwartałem rok temu. W okresie lipiec-wrzesień bieżącego roku wyeksportowano 688 tys. ton nawozów. Wartość ta jest większa o 44,4% w porównaniu z II kwartałem tego roku, oraz o niemal 24% w porównaniu z III kwartałem 2022.

wykres eksportu nawozów
Eksport nawozów z Polski, źródło: Arkadiusz Zalewski, LinkedIn

Eksport na Ukrainę

Jak podał Arkadiusz Zalewski, ekspert IERiGŻ, od I do III kwartału 2023 r. największy eksport nawozów mineralnych był realizowany na Ukrainę. Wyeksportowano tam 632 tys. ton nawozów mineralnych, tj. 36,5% wolumenu całego eksportu. Udział Niemiec wyniósł 21,0%, Czech – 9,5%, Wielkiej Brytanii – 5,2%, Słowacji i Litwy po  – 3,4%, Austrii – 1,9%, a Francji – 1,8%.

Udział Ukrainy w polskim eksporcie nawozów wieloskładnikowych wyniósł w tym samym okresie aż 71,0% (274 tys. ton), a w eksporcie nawozów azotowych – 25,5% (319 tys. ton).

Źródło: Arkadiusz Zalewski IERiGŻ, LinkedIn

  • Wszystko
  • Aktualności (472)
  • Wiedza (242)
  • Kalendarz (848)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.