Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wyniki branży AGD w Polsce w 2023 roku (raport)
Artykuł

Wyniki branży AGD w Polsce w 2023 roku (raport)

Pomimo trudności, z jakimi przemysł AGD musiał zmierzyć się w 2023 roku, Polska utrzymała pozycję lidera produkcji AGD w Europie

Duże i małe artykuły gospodarstwa domowego zaprezentowane w sklepie

Według danych zaprezentowanych w raporcie Związku Producentów AGD APPLiA Polska, w roku 2023 wyprodukowano w Polsce 26 milionów urządzeń AGD. Prawie 23 miliony stanowiły urządzenia dużego AGD. Mimo spadku produkcji w porównaniu z rokiem poprzednim, Polska nadal utrzymuje pozycję europejskiego lidera w produkcji AGD. Odpowiada za dostarczanie około 40% urządzeń dużego AGD w całej Unii Europejskiej. Polsce udało się także utrzymać drugie miejsce na świecie pod względem eksportu AGD, przy wzmożonej aktywności fabryk z Turcji i Dalekiego Wschodu oraz spadku konsumpcji w krajach Europy Zachodniej.

Choć 2023 rok był rokiem wyzwań, jakimi były inflacja, opóźnienia spowodowane pandemią COVID-19 oraz zmiany w łańcuchach dostaw, branża AGD nadal patrzy z optymizmem w przyszłość. Przewidywany wzrost popytu, zwłaszcza napędzanego Krajowym Planem Odbudowy, daje nadzieję na dalszy rozwój sektora.

Najważniejszymi kategoriami produktowymi w polskim przemyśle AGD w 2023 były pralki, zmywarki oraz suszarki do ubrań, które stanowią ponad połowę produkcji. Około 90% polskiej produkcji trafia na eksport, głównie na rynki niemiecki, francuski i brytyjski. Polska jest światowym liderem w eksporcie suszarek do ubrań (31%) oraz zmywarek do naczyń (24%).

W roku 2023 konsumenci wydali na duże i małe AGD łącznie 17,3 miliarda złotych brutto. Stanowi to wartość niższą o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Rynek dużego AGD skurczył się o 11%. Wzrosty sprzedaży odnotowano w pralkach wąskich oraz kuchenkach gazowych. Lepsze wyniki sprzedażowe obecne były także niszowych kategoriach jak lodówki jednodrzwiowe czy lodówki z zamrażalnikiem na górze. Z kolei rynek małego AGD zmalał wartościowo w roku 2023 o ok. 2%.

Pełna wersja raportu: Kolejny trudny rok w przemyśle AGD – Applia

APPLiA Polska to związek pracodawców AGD, reprezentujący producentów i importerów AGD w Polsce.

APPLiA

ul. Włodarzewska 76d; 02-393 Warszawa,

Źródło: APPLiA

  • Wszystko
  • Aktualności (534)
  • Wiedza (252)
  • Kalendarz (929)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.