Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wpływ wojny w Ukrainie na polskie przedsiębiorstwa – GUS
Artykuł

Wpływ wojny w Ukrainie na polskie przedsiębiorstwa – GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował wraz z informacją o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach wyniki ankiety dotyczącej wpływu wojny w Ukrainie na działalność polskich przedsiębiorstw.

Badanie zostało przeprowadzone od 1 do 10 dnia bieżącego miesiąca na próbie jednostek przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych. Sześć pytań podzielono na dwie sekcje: pytania dotyczące wpływu wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą oraz pytania dotyczące rynku pracy.

Wyniki ankiety zostały zaprezentowane w podziale na następujące branże: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel hurtowy, handel detaliczny, transport i gospodarkę magazynową oraz zakwaterowanie i gastronomię. Po porównaniu wyników z tymi z lipca, okazuje się, że w niektórych branżach wzrosła liczba firm, które uważają konsekwencje wojny za poważne, a nawet zagrażające stabilności firmy. Z drugiej strony, w niektórych branżach, odsetek ten spadł.

W branży gastronomii i zakwaterowania odsetek firm, które określają skutki wojny jako „poważne” i „zagrażające stabilności firmy” zwiększył się z 34,5% w lipcu do 36,7% w sierpniu. Jeśli chodzi o handel detaliczny zauważono wzrost z 23,4% do 24,9%. Również w branży transportowej zwiększyło się grono podmiotów, które oceniają skutki wojny jako zagrażające stabilności firmy z 5,0% w lipcu do 8,2% w sierpniu.

Natomiast w przetwórstwie przemysłowym odsetek firm, które określają skutki wojny jako „poważne” i „zagrażające stabilności firmy spadł z 28,4% do 26,6%. W budownictwie spadł z 34,2% do 29,6%, w handlu hurtowym z 29,6% do 23,3%.

We wszystkich wziętych pod uwagę branżach najczęściej wskazywanym negatywnym skutkiem wojny w Ukrainie jest wzrost kosztów. W ankiecie na ten problem wskazuje 92,9% firm z branży zakwaterowania i gastronomii, 84,6% firm transportowych, 83,9% firm budowlanych, 72,8% przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem przemysłowym, 63,2% związanych z handlem detalicznym oraz 60,4% z handlem hurtowym.

Drugie miejsce wśród najbardziej trapiących przedsiębiorców problemów zajmują zakłócenia w łańcuchu dostaw. Kłopot ten podkreśla m.in. 59,7% firm reprezentujących przetwórstwo przemysłowe, 53,3% z branży budowlanej oraz 43,3% związanych z handlem hurtowym.

Na trzecim miejscu znalazły się spadki sprzedaży/przychodów. Na tę uciążliwość wskazuje m.in. 33% firm związanych z handlem detalicznym, 29,9% z budownictwem czy 25,1% przedsiębiorstw powiązanych z handlem hurtowym.

Przedsiębiorstwa odczuwają także wpływ wojny w Ukrainie na sferę zatrudnienia. Branżą w której największa liczba podmiotów (3,5%) deklaruje odpływ pracowników jako poważny jest budownictwo Nieznaczny odpływ zauważa 45,7% firm z branży gastronomii oraz zakwaterowania, 37,3% z przetwórstwa przemysłowego i 30,8% firm transportowych i magazynowych. Branża zakwaterowania i gastronomii najczęściej określała napływ pracowników z Ukrainy jako poważny (5,3%).

Zgodnie z wynikami ankiety 27,3% firm z branży zakwaterowanie i gastronomia zamierza w ciągu najbliższych trzech miesięcy ograniczyć zatrudnienie pracowników niekwalifikowanych, w przypadku pracowników kwalifikowanych jest to 15,3% przedsiębiorstw. Jednakże większość firm z badanych branż planuje utrzymać zatrudnienie na aktualnym poziomie.

Pełną wersję dokumentu opracowanego przez GUS znajdziesz tutaj

  • Wszystko
  • Aktualności (17)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (23)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.