Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Warszawa i Pomorze w czołówce prestiżowego rankingu
Artykuł

Warszawa i Pomorze w czołówce prestiżowego rankingu

W rankingu fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2024, publikowanym co roku przez brytyjski „Financial Times”, Warszawa zajęła 4. a Pomorze 5. miejsce.

miasto Warszawa, widok z lotu ptaka

Ranking fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień porównujących biznesowy potencjał kilkuset europejskich miast i regionów. Doświadczeni fachowcy pracujący w specjalistycznym dziale „Financial Times ”klasyfikując badane miasta, dzielą je według wielkości populacji na pięć grup – miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a regiony na 3 grupy – regiony duże, średnie oraz małe. Następnie w obszernych opracowaniach mierzą  klimat i poprzedsiębiorczą strategię analizując m.in. potencjał gospodarczy, przyjazne nastawienie do biznesu, koszty inwestycyjne, kapitał ludzki czy styl życia mieszkańców.

Warszawa

Warszawa zajęła w rankingu 4. miejsce wśród europejskich miast przyszłości. Przed naszą stolicą znalazły się tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. Za Warszawą uplasowały się takie metropolie jak Paryż, Berlin czy Madryt. Warszawa jako stolica Polski, ale też stolica całej Europy Środkowo – Wschodniej, jest miastem dysponującym największym w tym regionie parkiem nowoczesnych nieruchomości biurowych, jest świetnie skomunikowana z resztą Europy i świata. Równie ważną wartością dodaną są ludzie tutaj mieszkający, bardzo dobrze wykształceni, o wysokiej specjalizacji, ambitni i pracowici. Dodatkowym atutem jest wysoka jakość życia mieszkańców Warszawy, którą ułatwia świetnie rozwinięta infrastruktura miasta i aglomeracji.

Pomorze

Już w fDi Global Cities of the Future 2021/2022 zauważona i wyróżniona, na wysokim 2. miejscu, została Gdynia, a teraz fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2024 nasze piękne Pomorze z Trójmiastem, na razie na piątej pozycji, w podkategorii średniej wielkości regionów, jako bardzo przyjazne miejsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pomorze znalazło się w zacnym towarzystwie takich regionów jak włoskiej Toskanii, szwajcarskiego kantonu Zurych, Irlandii Północnej czy regionu Murcji w Hiszpanii.

Warto wspomnieć, że również Gdańsk w innym rankingu – Komisji Europejskiej „Report on the quality of life in European cities, 2023”, został zauważony i znalazł się w pierwszej piątce europejskich miast najlepiej ocenionych pod względem zadowolenia mieszkańców z jakości i warunków życia oraz możliwości otrzymania wsparcia przez rodziny z dziećmi.

Wśród wielu czynników przyciągających zagraniczne inwestycje do tego regionu jest także kapitał ludzki – świetnie wykształcone kadry, również na licznych, lokalnych, wyższych uczelniach.

To właśnie w Gdańsku Intel – światowy gigant z Doliny Krzemowej stworzył dział badań i rozwoju (R&D), w którym projektowane są mikroprocesory. Centrum Badawczo-Rozwojowe jest jednym z największych spośród 23 laboratoriów zlokalizowanych w Europie i zatrudnia ponad 2500 pracowników.

Pomorze zatem mocno zapracowało na tak wysoką pozycję w tym prestiżowym rankingu. Już teraz wartość BIZ tego regionu osiągnęła poziom 7 mld USD, a liczba pracowników świadczących usługi dla biznesu przekroczyła 40 tysięcy.

Źródło: gdynia.pl

Spis treściTable of contents

  • Wszystko
  • Aktualności (534)
  • Wiedza (252)
  • Kalendarz (929)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.