Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > UE wprowadza wyższe cła na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi
Artykuł

UE wprowadza wyższe cła na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi

Od 1 lipca 2024 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Unii Europejskiej. Wprowadza ono wyższe cła na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi. Wśród objętych podwyżkami są zboża, nasiona oleiste i ich pochodne oraz inne produkty rolno-spożywcze.

Flaga UE i kłos zboża na tle nieba

Powody wprowadzenia nowych ceł

Decyzja o wprowadzeniu wyższych ceł jest odpowiedzią na znaczny wzrost importu wymienionych produktów do Unii Europejskiej od czasu pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku. Chociaż Rosja nie jest głównym dostawcą tych produktów na rynek unijny, to jako jeden z wiodących światowych producentów i eksporterów mogłaby szybko przekierować swoje dostawy do UE, co mogłoby spowodować zakłócenia na rynku.

Rola Polski i innych krajów regionu

Polska, wspólnie z Czechami, Litwą, Łotwą i Estonią, aktywnie działała na rzecz wprowadzenia ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Inicjatywa ta znalazła odzwierciedlenie w uchwale przyjętej przez Sejm RP 7 marca 2024 roku. Dokument dotyczył nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. 20 marca br. wymienione wyżej państwa wystosowały do Komisji Europejskiej pismo. Był to apel m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE.

Szczegóły nowych przepisów

Rozporządzenie Rady UE wprowadza podwyższone cła na import zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych, a także wysłodków buraczanych w postaci granulek oraz suszonego grochu z Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Dotychczasowe stawki celne na te produkty były często zerowe lub bardzo niskie. Nowe regulacje mają na celu zapobieganie zakłóceniom na unijnym rynku poprzez podniesienie tych stawek.

Kontekst polityczny i gospodarczy

Unia Europejska od dawna nakłada sankcje na Rosję, szczególnie po jej inwazji na Ukrainę. Wprowadzenie nowych ceł jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Rozporządzenie ma na celu również zapobieżenie przekierowywaniu importu z Rosji przez Białoruś. Mogłoby się tak stać z uwagi na bliskie powiązania polityczne i gospodarcze między tymi krajami.

Wpływ nowych ceł na bezpieczeństwo żywnościowe

Nowe cła na produkty rolne z Rosji i Białorusi nie będą miały negatywnego wpływu na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. KE przewiduje, że tranzyt tych produktów przez Unię Europejską do krajów trzecich pozostanie bez zmian. Dodatkowo, podwyższone cła mogą nawet zwiększyć dostępność tych produktów na rynkach pozaeuropejskich. Eksporterzy będą szukać alternatywnych rynków zbytu poza UE. Wzrost należności celnych przywozowych w Unii mógłby prowadzić do wywozu tych produktów do państw trzecich i zwiększyć dostępność dostaw.

Spójność z polityką UE

Wprowadzenie nowych ceł jest zgodne z długoterminowymi działaniami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Mają one na celu ochronę jej rynku oraz wspieranie stabilności politycznej i gospodarczej w regionie.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2024/1652 z dnia 30 maja 2024 r.

  • Wszystko
  • Aktualności (632)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1050)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.