Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > UE wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek
Artykuł

UE wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z bezpieczeństwem zabawek Parlament Europejski opowiedział się za zaostrzeniem przepisów, które jeszcze mocniej chroniłyby najmłodszych użytkowników.

Skrzynia z różnego rodzaju zabawkami

W ramach nowej inicjatywy zatwierdzono rewizję obowiązujących norm bezpieczeństwa, kładąc szczególny nacisk na kwestie związane z rosnącą popularnością zakupów online.

Nowości regulacyjne

Zmiany te wprowadzają szereg istotnych nowości, m.in.:

  • Zaostrzenie przepisów dotyczących substancji chemicznych

Zrewidowane przepisy wprowadzają surowsze obostrzenia dotyczące obecności niebezpiecznych chemikaliów w zabawkach. Obecne ograniczenia dotyczące substancji rakotwórczych, mutagennych lub szkodliwych dla rozrodczości (CRM) zostają rozszerzone, obejmując również chemikalia, które mogą zakłócać gospodarkę hormonalną dzieci lub negatywnie wpływać na ich układ oddechowy.

  • Cyfrowy paszport produktu

W ramach wzmocnienia kontroli nad rynkiem każda zabawka dostępna w Unii Europejskiej będzie musiała posiadać cyfrowy paszport produktu. Jest to narzędzie, które ma na celu nie tylko zwiększenie identyfikowalności zabawek, ale także ułatwienie nadzoru rynkowego i kontroli celnych. Dzięki temu konsumenci będą mieli łatwy dostęp do informacji o bezpieczeństwie produktów, również za pomocą kodów QR.

  • Ochrona w cyfrowym świecie

Zabawki wyposażone w elementy cyfrowe muszą od teraz spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa, ochrony i prywatności już na etapie ich projektowania. W szczególności dotyczy to zabawek wykorzystujących sztuczną inteligencję, które muszą być zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych i prywatności.

  • Reakcja na nowe wyzwania

Przepisy uwzględniają również zaktualizowane zasady dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów, które obejmują m.in. sprzedaż internetową, zgłaszanie wypadków oraz prawa konsumentów do informacji.

Kolejne kroki

Rewizja przepisów jest odpowiedzią na rosnącą liczbę niebezpiecznych zabawek trafiających do rąk konsumentów, mimo że rynek UE jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych. Według EU Safety Gate, w latach 2021 i 2022 zabawki były najczęściej zgłaszaną kategorią niebezpiecznych produktów, co podkreśla potrzebę ciągłego zaostrzania norm bezpieczeństwa w celu ochrony najmłodszych. Dalsze prace nad przepisami będą kontynuowane przez nowy Parlament po majowych wyborach europejskich.

Źródło: Parlament Europejski – „Parlament popiera zaostrzenie przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa zabawek

Spis treściTable of contents

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.