Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Światowy handel w erze napięć
Artykuł

Światowy handel w erze napięć

Ekonomiczne prognozy na 2024 rok przynoszą dość optymistyczne wibracje dla światowego handlu. Ekonomiści ankietowani przez Focus Economics przewidują przyspieszenie tempa eksportu towarów w ciągu najbliższych lat.

Flaga USA i flaga Chin na stosiku monet

Wzrost globalnego popytu na elektronikę oraz łagodzenie globalnej polityki pieniężnej to główne czynniki wspierające aktywność handlową. Nawet spadające ceny towarów nie powinny zahamować tego procesu. Mimo dość optymistycznych perspektyw warto zauważyć jednak, że tempo wzrostu globalnego eksportu będzie nadal słabsze niż przed pandemią.

Ryzyka związane z polityką handlową i konfliktami międzynarodowymi

Niepewnością obarczone są kwestie polityki handlowej USA oraz konflikty na Bliskim Wschodzie, a także inwazja Rosji na Ukrainę. Mogą one wprowadzić niepewność i zakłócenia na rynkach międzynarodowych, hamując ożywienie handlu.

Napięcia między Chinami a USA

Kolejne ograniczenia w handlu między dwoma największymi gospodarkami światowymi wydają się być nieuchronne. Wg badania Focus Economics, aż 79 proc. respondentów oczekuje zwiększenia ceł przez USA na import z Chin w najbliższych dwóch latach. Nawet wynik listopadowych wyborów prezydenckich w USA nie powinien znacząco zmienić tej tendencji.

Donald Trump, aktualnie prowadzący w sondażach, zapowiedział jeszcze ostrzejszą politykę handlową wobec Chin, w tym nawet 60-procentowe cła na import z tego kraju. Z kolei reelekcja Bidena może oznaczać inne formy ograniczeń w handlu, takie jak polityka przemysłowa i ograniczanie dostępu Chin do zaawansowanych technologii.

Ograniczenia technologiczne jako kolejne wyzwanie

Wzrastające napięcia między USA, UE a Chinami przekładają się również na sferę technologiczną. Niemal wszystkie (92 proc.) osoby ankietowane przez Focus Economics przewidują zaostrzenie polityki eksportowej w dziedzinach zaawansowanej technologii, takich jak produkcja układów scalonych. Takie działania mają na celu zahamowanie postępu technologicznego Chin w kluczowych obszarach.

Cła antysubsydyjne na chińskie samochody elektryczne w UE

UE również podejmuje działania w celu ochrony własnego rynku przed konkurencją z Chin. Niemal dwie trzecie ankietowanych przez Focus Economics przewiduje wprowadzenie ceł antysubsydyjnych na chińskie samochody elektryczne. Dochodzenie dotyczące subsydiów dla chińskich producentów pojazdów elektrycznych może prowadzić do zwiększenia cła na ich import do UE.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy – Polski Instytut Ekonomiczny

  • Wszystko
  • Aktualności (632)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1050)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.