Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Sukces PAIH Forum Biznesu. Cztery tysiące firm na PGE Narodowym
Artykuł

Sukces PAIH Forum Biznesu. Cztery tysiące firm na PGE Narodowym

Zakończyło się PAIH Forum Biznesu 2022. Na PGE Narodowym w Warszawie zgromadziło się niemal cztery tysiące przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w rozmowach ze specjalistami i panelach tematycznych poświęconych ekspansji zagranicznej, a także przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Eksperci PAIH i partnerzy wydarzenia byli do dyspozycji przedsiębiorców przez cały dzień trwania Forum.

Wydarzenie zainaugurowane zostało przez Prezesa PAIH Krzysztofa Dryndę. Podkreślił, że polscy przedsiębiorcy są gotowi na internacjonalizację biznesów, a właściwe wykorzystanie aktualnej sytuacji jedynie przyspieszy polską ekspansję zagraniczną.

Stoimy w obliczu przetasowania relacji międzynarodowych, w tym relacji gospodarczych. Dominującym trendem, który jest rezultatem ostatnich lat, jest deglobalizacja. Takie nowe otwarcie jest szansą, by znacząco podnieść znaczenie polskiego biznesu – naszym wspólnym zadaniem jest, by tę szansę wykorzystać w stu procentach

mówił Krzysztof Drynda.

Wystąpienia premiera i ministrów

Podczas rozpoczęcia Forum wystąpili również Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz Sekretarz Stanu w MRiT Grzegorz Piechowiak, a także Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Uroczyste przesłanie do uczestników wygłosił również, w formie wideo, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Ponadto głos zabrał Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wydarzenie jest dobrą odpowiedzią na oczekiwania eksporterów i inwestorów szukających informacji o poszczególnych rynkach i branżach oraz tych, którzy chcą zapoznać się z instrumentami i narzędziami wsparcia ekspansji zagranicznej, które oferuje administracja – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, otwierając wydarzenie

powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dodał, że resort jest w trakcie uruchamiania dwóch dużych rozwiązań cyfrowych.

Na zmodernizowanym portalu trade.gov.pl będzie dostępny komplet informacji o ważnych wydarzeniach, inicjatywach i rynkach zagranicznych. Z kolei EXPORT INTELLIGENCE to system, w którym są m.in. dane o przepływach handlowych i dane gospodarcze. Raporty będą dostępne w ramach usług instytucji wsparcia eksportu, ale wybrane – na początek ok. 150 – umieścimy niedługo na trade.gov.pl, gdzie wszyscy będą mieli do nich dostęp. W zależności od zainteresowania, będziemy bazę rozszerzać o kolejne raporty

poinformował szef MRiT.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak dodał:

PAIH Forum Biznesu jest największą tego typu imprezą w Polsce. To wydarzenie dla firm aktywnych na rynkach zagranicznych, ale i tych, które są u progu rozpoczęcia ekspansji zagranicznej i takich, które o niej dopiero myślą. Eksport to szansa dla polskiej gospodarki, to szansa na dynamiczny, ale i stabilny rozwój biznesów.

Panele dyskusyjne

W ramach wydarzenia odbył się szereg paneli dyskusyjnych. Zaproszeni goście na przykładzie Expo 2020 Dubai omówili szanse promocji kraju, regionu i branży na wystawach światowych. Podsumowaniu sukcesów wystawy towarzyszyło spojrzenie na silne strony Pawilonu Polski i podkreślenie atutów naszego kraju. Osobna prezentacja poświęcona została założeniom wystawy Expo 2025 Osaka, Kansai.

Możemy śmiało ocenić, że plan promocji Polski na Expo w Dubaju zrealizowaliśmy w stu procentach. Promowaliśmy nie tylko polską kulturę i naukę, ale też polski biznes i widzimy już tego pierwsze rezultaty. Nasi przedsiębiorcy podpisują już kontrakty będące owocem naszej obecności na Expo. Jako jedyny kraj zorganizowaliśmy w ramach wystawy światowej dwa ogromne wydarzenia, Forum Polsko-Afrykańskie i Forum Polsko-Arabskie. Dzięki nim teraz obserwujemy rosnące zainteresowanie Polską jako kierunkiem relacji gospodarczych, ale i turystyki

podkreślił Grzegorz Słonkowski, Członek Zarządu PAIH.

Podpisanie porozumienia

Podczas wydarzenia podpisane zostało porozumienie pomiędzy PAIH i KGHM Polska Miedź, którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju krajowej gospodarki oraz umacnianie pozycji Polski jako jednego z największych eksporterów na świecie. Dokument podpisali ze strony PAIH prezes Agencji Krzysztof Drynda i członek zarządu Grzegorz Słomkowski. W imieniu KGHM dokument sygnowali wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych Jerzy Paluchniak oraz wiceprezes zarządu ds. finansowych Andrzej Kensbok.

Prezentacje PAIH i partnerów

Kolejna część PAIH Forum Biznesu objęła cykl prezentacji Agencji oraz partnerów wydarzenia. Prelegenci przedstawili w ich trakcie instrumenty wsparcia w ekspansji, zagadnienie zamówień publicznych w UE, a także jak na rozwój inwestycji i eksportu wpływają innowacje.

Spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami ZBH

Przez cały czas trwania wydarzenia dla uczestników prowadzone były warsztaty branżowe, spotkania z pracownikami Zagranicznych Biur Handlowych, udostępniona została przestrzeń networkingowa.

Tegoroczna edycja PAIH Forum Biznesu odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym wydarzenia był PKO Bank Polski, a partnerami głównymi Bank Gospodarstwa Krajowego i Polska Strefa Inwestycji.

  • Wszystko
  • Aktualności (573)
  • Wiedza (262)
  • Kalendarz (964)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.