Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Raport na temat praw własności intelektualnej w krajach trzecich
Raport

Raport na temat praw własności intelektualnej w krajach trzecich

Komisja Europejska opublikowała dziś sprawozdanie na temat ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej (IPR) w krajach trzecich. Raporty ukazują się od 2006 roku z częstotliwością co dwa lata.

Celem opracowania jest wskazanie tych państw, w których ochrona praw własności intelektualnej budzi najwięcej obaw z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej.

Państwa zostały pogrupowane według „priorytetowości”:

  • priorytet 1 – Chiny,
  • priorytet 2 – Indie i Turcja,
  • priorytet 3 – Argentyna, Brazylia, Ekwador, Indonezja Malezja, Nigeria, Arabia Saudyjska, Tajlandia.

Przy czym najwyższy priorytet mają nie te kraje, w których ochrona i egzekwowanie praw własności intelektualnej są najbardziej problematyczne w wartościach bezwzględnych, ale te, w których określone deficyty mogą powodować największe szkody gospodarcze dla interesów UE.

Sprawozdanie ma również na celu dostarczenie informacji przedsiębiorcom, w szczególności z sektora MŚP, o potencjalnych zagrożeniach dla ich praw własności intelektualnej podczas prowadzenia działalności w niektórych państwach trzecich. Świadomość tych zagrożeń powinna skłonić przedstawicieli biznesu do rzetelnego opracowania strategii eksportowej i operacyjnej.

Solidny system własności intelektualnej wspiera innowacje i jest głównym motorem konkurencyjności UE oraz ochrony naszych strategicznych interesów. Gdy systemy własności intelektualnej na całym świecie zawodzą, szkodzi to europejskim przedsiębiorstwom. (…) Właśnie dlatego Komisja podejmuje szersze działania w celu ochrony europejskich przedsiębiorstw prowadzących handel poza granicami UE, zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów w UE oraz promowania wkładu UE w innowacje i innowacyjną produkcję

– Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. handlu.

Raport do pobrania na stronach Komisji Europejskiej

Źródło

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.