Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Raport FDI Confidence Index 2024
Artykuł

Raport FDI Confidence Index 2024

W najnowszym raporcie FDI Confidence Index (FDICI) 2024, opracowanym przez firmę Kearney, Polska zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjne miejsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). 

Widok na Most Świętokrzyski i wieżowce w Warszawie, błękitne niebo i chmury

Polska na 23. miejscu w rankingu ogólnoświatowym

Po raz pierwszy od 2015 roku Polska znalazła się w czołowym rankingu FDI Confidence Index. Nasze państwo zajęło 23. miejsce w indeksie ogólnoświatowym. Co więcej, Polska uplasowała się na 7. miejscu wśród rynków wschodzących. To ważny sygnał dla inwestorów, którzy coraz chętniej lokują kapitał w Polsce.

Zagraniczni inwestorzy uważają Polskę za bezpieczną i atrakcyjną pod względem lokowania projektów inwestycyjnych. Mimo perturbacji geopolitycznych Polska postrzegana jest przez zachodnich inwestorów jako kraj z potencjałem. Wśród największych atutów wymienia się wykwalifikowane kadry, atrakcyjne położenie geograficzne oraz stabilny gospodarczo.

Czynniki przyciągające inwestorów

Badani wskazują na kilka kluczowych czynników, wpływających na ocenę państw pod kątem atrakcyjności dla Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. Są to przede wszystkim: potencjał technologiczny i innowacyjny (17%), efektywność procesów prawnych i regulacyjnych (15%), łatwość przenoszenia kapitału (14%), przejrzystość regulacji rządowych (13%), silna pozycja inwestorów i stabilność praw własnościowych (12%).

Ogólna sytuacja innych krajów

W tegorocznym raporcie obserwujemy pewne przetasowania na globalnym rynku inwestycji. Stany Zjednoczone i Kanada utrzymują się na szczycie rankingu FDI Confidence Index. Coraz więcej inwestorów kieruje się w stronę rynków wschodzących. Chiny awansowały na 3. miejsce. Wielka Brytania zajmuje 4. pozycję. Niemcy spadły na 5. miejsce.

Optymizm inwestorów jest widoczny pomimo napiętej sytuacji geopolitycznej. Aż 88% respondentów planuje zwiększyć poziom BIZ w ciągu najbliższych trzech lat, co jest o 6% więcej niż w roku poprzednim. Inwestycje zagraniczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w zapewnieniu rentowności i konkurencyjności firm na globalnym rynku.

O raporcie

Sondaż przeprowadzono w styczniu 2024 roku. Badanie FDI Confidence Index 2024 to coroczny sondaż wśród globalnych liderów biznesu. Oceniane są rynki, które najprawdopodobniej przyciągną najwięcej inwestycji w ciągu najbliższych 3 lat. Przeciwnie do innych danych dotyczących przepływów BIZ, FDICI dostarcza unikalnej analizy przyszłych rynków, na które inwestorzy zamierzają skierować swoje bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W Badaniu FDI Confidence Index 2024 wykorzystano dane pierwotne z własnego sondażu wśród wyższych kadr największych korporacji na świecie. Respondenci to kadra kierownicza, liderzy regionalni i biznesowi. Wszystkie uczestniczące firmy mają roczne przychody wynoszące co najmniej 500 milionów dolarów. Firmy mają siedziby w 30 krajach i obejmują różne sektory.

Źródło: Kearney FDI Confidence Index 2024

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.