Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2023 r.
Raport

Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2023 r.”

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • W grudniu 2022 r. w UE ogółem, drugi miesiąc z rzędu, odnotowano spowolnienie inflacji HICP. Dynamika cen zmniejszyła się do +10,4% rdr., wobec +11,1% rdr. z listopada i +11,5% rdr. z października. Wyhamowanie inflacji HICP odnotowano także w strefie euro, gdzie wzrost cen zmniejszył się do +9,2% rdr., z +10,1% miesiąc wcześniej. Spowolnienie inflacji odnotowano w 25 krajach (w tym w Polsce), w dwóch ceny utrzymały się na listopadowym poziomie, a w trzech (Węgry, Szwecja, Malta) wzrosły. W Polsce inflacja HICP zmniejszyła się do +15,3% rdr., z 16,1% rdr. w listopadzie. Najwyższy poziom inflacji HICP w grudniu odnotowano na Węgrzech (+25,0% rdr.), najniższy w Szwajcarii (+2,7% rdr.).
  • W 20 krajach, a także w UE i strefie euro ogółem, odnotowano w listopadzie ujemną dynamikę sprzedaży detalicznej. W UE ogółem sprzedaż detaliczna okazała się o 2,4% niższa niż w listopadzie 2021 r., w strefie euro spadek wyniósł 2,8% rdr. W 8 państwach, w tym w Polsce, dynamika była dodatnia. W Polsce sprzedaż detaliczna była o 5,7% rdr. wyższa, co było trzecią najwyższą wartością spośród opisywanych krajów – najwyższą dynamikę odnotowano w Łotwie (+10,7% rdr.), na drugim miejscu znalazła się Słowenia (+7,5%).
  • Produkcja przemysłowa w listopadzie w UE była o 2,0% większa niż rok wcześniej. Tej samej wielkości wzrost odnotowano w strefie euro. W 14 krajach odnotowano dodatnią dynamikę produkcji, w takiej samej liczbie odnotowano ujemne wyniki. W Polsce dynamika produkcji przemysłowej od lipca 2020 r. notuje dodatnie wartości, w listopadzie wzrost wyniósł 4,6% rdr.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (98)
  • Wiedza (12)
  • Kalendarz (9)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.