Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2024 r.
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2024 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – styczeń 2023”. Według raportu grudzień 2023 r. był pierwszym miesiącem od października 2022 r., w którym inflacja HICP w UE ogółem wzrosła.

Okładka raportu Przegląd gospodarek europejskich

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Grudzień 2023 r. był pierwszym miesiącem od października 2022 r., w którym inflacja HICP w UE ogółem wzrosła. Dynamika cen w grudniu w UE ogółem przyspieszyła do +3,4% rdr., z +3,1% rdr. odnotowanych w listopadzie. Podobnie wyglądała sytuacja w strefie euro, w której wzrost cen przyspieszył do +2,9% rdr., z +2,4% rdr. odnotowanych miesiąc wcześniej. Odczyt większy niż przed miesiącem odnotowano w 14 krajach, w tym w dwóch największych gospodarkach UE – Niemczech (+1,5 p.proc.) i Francji (+0,2 p. proc). W Polsce inflacja HICP nieznacznie spowolniła, do +6,2% rdr. (z +6,3% rdr. w listopadzie).
  • Produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej ogółem, podobnie jak w strefie euro, od marca 2023 r. notuje ujemną dynamikę. W listopadzie 2023 r. produkcja przemysłowa w UE była o 5,8% rdr. mniejsza, w strefie euro spadek wyniósł 6,8% rdr. W Polsce dynamika produkcji przemysłowej od stycznia 2023 r. notuje ujemne wartości, w listopadzie spadek wyniósł 3,1% rdr. W 20 krajach (a także w UE i strefie euro ogółem) odnotowano w listopadzie ujemną dynamikę produkcji przemysłowej, w 8 dynamika była na dodatnim poziomie – największy wzrost miał miejsce w Danii (+14,4% rdr.), a największy spadek w Irlandii (-30,4% rdr.).

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.