Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – sierpień 2023
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – sierpień 2023

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – sierpień 2023”. Według raportu lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen w UE.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Lipiec br. był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen w UE. Dynamika cen w UE zmniejszyła się do +6,1% rdr., wobec +6,4% rdr. z czerwca. W strefie euro inflacja w lipcu również spowolniła, do +5,3% rdr. W Polsce inflacja wyhamowała do +10,3%, z 11,0% odnotowanych miesiąc wcześniej. Najwyższy wskaźnik inflacji HICP odnotowano na Węgrzech (+17,5% rdr.), a najniższy w Belgii, w której ceny wzrosły o 1,7% rdr.
     
  • Czerwiec przyniósł kolejne spowolnienie wzrostu cen w europejskim przemyśle – odczyt niższy niż przed miesiącem odnotowano w 27 krajach, a także w UE i strefie euro ogółem. Nie ma kraju, w którym dynamika wzrostu cen przekroczyłaby 10%. W Polsce ceny w przemyśle były o 0,6% wyższe niż w czerwcu 2022 r., wobec +2,9% rdr. miesiąc wcześniej czy +20,3% rdr. ze stycznia br. W UE ogółem ceny były o 2,3% niższe niż rok temu, w strefie euro także odnotowano spadek cen, o 2,7% rdr.
     
  • W czerwcu br. w 20 krajach, a także w UE i strefie euro, odnotowano ujemną dynamiki produkcji przemysłowej. W UE i strefie euro produkcja przemysłowa w czerwcu była o 1,2% niższa niż rok temu. Spadek produkcji przemysłowej odnotowano także w największej gospodarce UE – Niemczech, o 1,4% rdr. Tej samej skali spadek (tj. 1,4% rdr.) miał miejsce w Polsce. Największy wzrost produkcji odnotowano w Danii (12,3% rdr.), największy spadek w Estonii (12,7% rdr.).

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.