Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – październik 2023 r.
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – październik 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – październik 2023”. Według raportu we wrześniu tylko w jednym kraju, Węgrzech, inflacja HICP przekroczyła 10,0%.

Przegląd gospodarek europejskich - okładka raportu

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • We wrześniu tylko w jednym kraju, Węgrzech, inflacja HICP przekroczyła 10,0%. Wrzesień był jedenastym z rzędu miesiącem, w którym wzrost cen w UE ogółem spowolnił, tym razem do +4,9% rdr. W strefie euro ogółem ceny były o 4,3% rdr. większe, wobec +5,2% rdr. miesiąc wcześniej. W Polsce inflacja HICP we wrześniu wyhamowała do +7,7% rdr., co było siódmym z rzędu spowolnieniem wzrostu cen. Najniższy odczyt inflacji HICP odnotowano w Holandii, gdzie ceny były o 0,3% niższe niż rok wcześniej, co było pierwszym odczytem poniżej zera w tym kraju od lipca 2016 roku.
     
  • Dynamika produkcji przemysłowej pozostaje na ujemnym poziomie w większości krajów UE i EFTA. W 22 krajach (a także UE i strefie euro ogółem) odnotowano w sierpniu ujemną dynamikę produkcji przemysłowej, w 7 dynamika była na dodatnim poziomie. Produkcja przemysłowa w UE ogółem w sierpniu była o 4,4% rdr. niższa, w strefie euro spadek wyniósł 5,1% rdr – w obu przypadkach był to szósty z rzędu odczyt poniżej zera. W Polsce dynamika produkcji przemysłowej utrzymuje się na minusie od stycznia 2023 r., w sierpniu wyniosła -1,9% rdr. W największej gospodarce UE, Niemczech, produkcja przemysłowa była o 2,3% niższa niż rok temu (trzecia z rzędu ujemna dynamika).

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.