Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – grudzień 2023 r.
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – grudzień 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – grudzień 2023”. Według raportu w UE ogółem, a także w strefie euro, PKB w III kwartale 2023 r. był na takim samym poziomie jak w analogicznym kwartale rok temu.

Okładka raportu Przegląd gospodarek europejskich

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • W UE ogółem, a także w strefie euro, PKB w III kwartale 2023 r. był na takim samym poziomie jak w analogicznym kwartale rok temu. Największy wzrost PKB odnotowano na Malcie (+7,1% rdr.), a największy spadek w Irlandii (-5,6% rdr.). W Polsce PKB w Q3 2023 był o 0,6% większy niż rok wcześniej, co było pierwszym wzrostem po dwóch kwartałach spadków z rzędu. W największej gospodarce UE, Niemczech, PKB był o 0,4% mniejszy niż w III kw. 2022 r.
  • Sprzedaż detaliczna w Unii Europejskiej ogółem, podobnie jak w strefie euro, od października 2022 r. notuje ujemną dynamikę. W październiku br. sprzedaż detaliczna w UE była o 0,9% rdr. mniejsza, w strefie euro spadek wyniósł 1,2% rdr. W Polsce sprzedaż detaliczna w październiku – po 7 miesiącach spadków z rzędu – była o 2,1% większa niż w analogicznym miesiącu rok temu.
  • W UE ogółem w listopadzie inflacja HICP spowolniła trzynasty miesiąc z rzędu i wyniosła +3,1% rdr. W strefie euro dynamika cen spowolniła do +2,4% rdr. i jest już bardzo blisko celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (+2,0%). Wzrost cen w Polsce utrzymał się na poziomie notowanym w październiku, tj. +6,3% rdr. Węgry (+7,7% rdr.) przestały być krajem z najwyższym wskaźnikiem inflacji HICP, na pierwszym miejscu w październiku znalazły się Czechy (+8,0% rdr.)

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.