Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – czerwiec 2023 r.
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – czerwiec 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – czerwiec 2023 r.”

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  1. Wzrost gospodarczy Unii Europejskiej ogółem w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 1,0% rdr., wobec +1,7% rdr. odnotowanego kwartał wcześniej. W strefie euro dynamika PKB również ukształtowała się na poziomie +1,0% rdr., w porównaniu do +1,8% rdr. z Q4 2022. W Polsce wzrost gospodarczy w I kwartale br. był na takim samym poziomie jak rok wcześniej, wobec +0,6% rdr. kwartał wcześniej i +10,9% rdr. z analogicznego kwartału 2022 r.  W największej gospodarce UE – Niemczech – dynamika PKB była ujemna i wyniosła -0,5% rdr. Najwyższy odczyt odnotowano w Hiszpanii, +3,8% rdr., a największy spadek w Estonii (-3,7% rdr.).
     
  2. W UE ogółem kontynuowany jest proces dezinflacji – maj br. był siódmym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen. Dynamika cen w UE zmniejszyła się do +7,1% rdr., wobec +8,1% rdr. z kwietnia. W strefie euro, po jednorazowym przyspieszeniu w kwietniu, inflacja w maju ponownie spowolniła, do +6,1% rdr. W Polsce inflacja wyhamowała do +12,5%, z 14,0% odnotowanych miesiąc wcześniej. Najwyższy wskaźnik inflacji HICP odnotowano na Węgrzech (+21,9% rdr.), które są także jedynym krajem spośród UE i EFTA, w którym dynamika cen przekracza 20%. Najniższy poziom inflacji odnotowano w Luksemburgu, w którym ceny wzrosły o 2,0% rdr.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.