Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przedsiębiorco, rozwijaj swoją firmę
Artykuł

Przedsiębiorco, rozwijaj swoją firmę

Każdy polski przedsiębiorca ma szansę skorzystać ze wsparcia PFR TFI Funduszu Ekspansji Zagranicznej 2FIZ AN

kopki złotych monet na tle bardzo dużego miasta i napis export

Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2FIZ AN, zarządzany przez PFR TFI jest instrumentem, który może pomóc przedsiębiorcy w zwiększeniu skali inwestycji na rynkach zagranicznych, czy o rynki zagraniczne i podzielić się ryzykiem takiej ekspansji. Fundusz kontynuując misję Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, który współinwestował z polskimi firmami na międzynarodowych rynkach od 2016 roku , oferuje wieloletnie finansowanie kapitałowe i dłużne.

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać

Jeśli potrzebuje finansowania na zagraniczne przejęcie. Potrzebuje kapitałowego wsparcia na utworzenie nowej, lub dalszy rozwój już istniejącej, zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy. Może dzielić również ryzyko biznesowe inwestycji. Fundusz jest inwestorem mniejszościowym, a operacyjne zarządzanie projektem pozostawia w rękach polskiego partnera. Inwestuje tam, gdzie widzi szanse na rozwój polskiego przedsiębiorcy. Sa to różne sektory gospodarki, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Fundusz angażuje się w spółki produkcyjne, dystrybucyjne i usługowe.

Jakie warunki przedsiębiorca powinien spełnić

Firma przedsiębiorcy powinna powinna mieć sprawdzony model biznesowy w Polsce, odpowiednie doświadczenie i kadrę menedżerską z kompetencjami do poprowadzenia zagranicznego biznesu. Drugim warunkiem jest zdolność do pozyskania środków na sfinansowanie swojej części zagranicznego projektu inwestycyjnego.

Pierwszym krokiem do podjęcia współpracy z przedsiębiorcą jest zgłoszenie przez niego projektu. Fundusz pozna firmę, jej dotychczasową działalność, doświadczenia, możliwości finansowe oraz wstępnie zapozna się z koncepcją zagranicznego projektu i  jego miejsca w strategii przedsiębiorstwa. W kolejnym etapie będą przeprowadzone już szczegółowe analizy informacji i dokumentów wraz z projektem zagranicznej ekspansji. Ten etap może potrwać kilka tygodni.

ludzie usmiechają się podając sobie dlon

Jakie korzyści może mieć przedsiębiorca z takiej współpracy

 • Możliwość zwiększenia skali inwestycji – Fundusz może sfinansować nawet do 50% wartości inwestycji;
 • Możliwy podział ryzyka proporcjonalnie do zaangażowania Funduszu;
 • Kontrola operacyjna po stronie polskiego partnera;
 • Stabilne finansowanie kapitałowe lub dłużne dopasowane do wielkości i rodzaju projektu;
 • Elastyczny model działania, szybkość decyzyjna i procesowa;
 • Jasne zasady współpracy.

Typowa wielkość inwestycji Funduszu w jeden projekt to od 3 do 20 mln euro, ale nie więcej niż 50% wartości całej inwestycji. Okres inwestycyjny trwa zazwyczaj 5-10 lat.

Oczekiwana stopa zwrotu zależy od ryzyka projektu, kraju oraz wybranego instrumentu finansowego.

Więcej informacji tutaj

Żródła: PFR

 • Wszystko
 • Aktualności (594)
 • Wiedza (269)
 • Kalendarz (1015)
 • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.