Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Prognoza KIG: eksport w sierpniu 2023
Artykuł

Prognoza KIG: eksport w sierpniu 2023

Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że eksport z Polski w sierpniu 2023 roku wyniósł 26 028 mln EUR. Oznacza to, że zwiększył się o 0,5% w stosunku do wartości notowanych w lipcu, a w stosunku do wielkości notowanych przed rokiem praktycznie się nie zmienił. Wielkość eksportu we wrześniu będzie, ze względów sezonowych, wyraźnie wyższa od tej notowanej w sierpniu.

KIG podkreśla, że sierpień jest wciąż okresem obniżonej aktywności eksportowej. Eksperci z KIG przewidują, że w 2023 r. najprawdopodobniej nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej. Twierdzą jednak, że wzrost eksportu wciąż będzie utrzymywać się na dobrym poziomie. Różnica częściowo wynikać będzie z mniejszego natężenia procesów inflacyjnych. Koszty wytwarzania nie będą rosły tak szybko, w związku z czym także konieczność podnoszenia cen zbytu nie będzie tak wyraźna, jak np. w roku 2022.

W 2022 r. sprzedaż eksportowa Polski uległa zwiększeniu z 263,6 mld EUR w roku 2021 do 320,3 mld EUR (wzrost o 21,5%). Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów KIG eksport w 2023 r. może zwiększyć się do 342,9 mld EUR tj. o 7,1%, a w roku 2024 wynosząc 383,9 mld EUR zwiększyć się o dalsze 12,0%.

Z pełną wersją prognozy Krajowej Izby Gospodarczej zapoznasz się tutaj

Krajowa Izba Gospodarcza

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.