Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Prognoza KIG: eksport w październiku 2023
Artykuł

Prognoza KIG: eksport w październiku 2023

Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że eksport z Polski w październiku 2023 roku wyniósł 30 016 mln EUR. Oznacza to, że zwiększył się o 9,1% w stosunku do wartości notowanych we wrześniu, a w stosunku do wielkości notowanych przed rokiem zwiększył się o 2,7%. Wielkość eksportu w listopadzie będzie, ze względów sezonowych, wyraźnie wyższa od tej notowanej w październiku.

KIG podkreśla, że październik jest okresem kontynuacji silnego wzrostu aktywności eksportowej, rozpoczętej we wrześniu. Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej przewidują, że w 2023 r. nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej. Twierdzą, że stanie się tak pomimo wysokich wyników na początku roku. Wynika to z niespełnienia się oczekiwań zakładających wyraźne przyśpieszenie dla końcówki roku.

W roku 2022 sprzedaż eksportowa Polski uległa zwiększeniu z 263,5 mld EUR w roku 2021 do 322,0 mld EUR (o 22,2%). Według najnowszych oczekiwań ekspertów KIG eksport w roku 2023 może zwiększyć się do 338,7 mld EUR tj. o 5,2%, a w roku 2024 wynosząc 376,9 mld EUR zwiększyć się o 11,3%.  

Z pełną wersją prognozy Krajowej Izby Gospodarczej zapoznasz się tutaj

Krajowa Izba Gospodarcza

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.