Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Prognoza KIG: eksport w lipcu 2023
Artykuł

Prognoza KIG: eksport w lipcu 2023

Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że eksport z Polski w lipcu 2023 roku wyniósł 26 306 mln EUR. Oznacza to, że zmniejszył się o 5,7% w stosunku do wartości notowanych w czerwcu, a w stosunku do wielkości notowanych przed rokiem zwiększył się o 2,9%. Wielkość eksportu w sierpniu będzie, ze względów sezonowych, podobna od tej notowanej w lipcu.

KIG podkreśla, że lipiec jest zazwyczaj okresem obniżonej aktywności eksportowej. Tegoroczna korekta sprzedaży w lipcu będzie nieco płytsza od tej notowanej przed dwunastoma miesiącami, wskazują na to zarówno wyniki przemysłu, jak i obroty w handlu hurtowym. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży wzrośnie z 1,7% do 2,9%.

Eksperci z KIG przewidują, że w 2023 r. najprawdopodobniej nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej. Twierdzą jednak, że wzrost eksportu wciąż będzie utrzymywać się na dobrym poziomie. Różnica częściowo wynikać będzie z mniejszego natężenia procesów inflacyjnych. Koszty wytwarzania nie będą rosły tak szybko, w związku z czym także konieczność podnoszenia cen zbytu nie będzie tak wyraźna, jak np. w roku 2022.

W 2022 r. sprzedaż eksportowa Polski uległa zwiększeniu z 263,6 mld EUR w roku 2021 do 320,3 mld EUR (wzrost o 21,5%). Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów KIG eksport w 2023 r. może zwiększyć się do 346,1 mld EUR tj. o 8,1%, a w roku 2024 wynosząc 381,7 mld EUR zwiększyć się o dalsze 10,3%.

Z pełną wersją prognozy Krajowej Izby Gospodarczej zapoznasz się tutaj

Krajowa Izba Gospodarcza

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.