Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Preferencje taryfowe dla produktów z Ghany
Artykuł

Preferencje taryfowe dla produktów z Ghany

Od 20 sierpnia 2023 r. produkty pochodzące z Ghany przy przywozie do Unii Europejskiej korzystają z preferencyjnego traktowania taryfowego przewidzianego we wstępnej umowie o partnerstwie gospodarczym.

Preferencyjne traktowanie będzie możliwe wyłącznie po przedłożeniu deklaracji pochodzenia sporządzonej przez:

  • eksportera zarejestrowanego (REX) zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa Ghany (niezależnie od wartości przesyłki) lub
  • dowolnego eksportera z Ghany w przypadku przesyłki zawierającej produkty pochodzące z Ghany, których ogólna wartość nie przekracza 6 tys. EUR.

Świadectwa EUR 1 wystawione w Ghanie będą mogły być akceptowane jako dowody pochodzenia tylko do 19 sierpnia br. Do tego samego dnia akceptowane będą deklaracje pochodzenia sporządzone przez upoważnionych eksporterów.

Deklaracje zarejestrowanego eksportera (REX) z Ghany mogą być sporządzane wcześniej, tzn. przez 20 sierpnia, ale jako jedyny dopuszczalny dowód pochodzenia w ramach umowy EPA UE-Ghana będą akceptowane od 20.08.2023.

Źródło

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.