Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców wciąż w trendzie wzrostowym
Artykuł

Pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców wciąż w trendzie wzrostowym

Pokazują to wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzone przez  Polski Instytut Ekonomiczny  i Bank Gospodarstwa Krajowego.

klocki z buźkami sugerującymi nastroje

Odsezonowany odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE wyniósł w lutym 102,0 pkt. To kolejny miesiąc wzrostów. W styczniu 2024 r. MIK wyniósł 101,2 pkt..

Oznacza to wciąż rosnące nastroje pozytywne wśród przedsiębiorców. MIK w lutym jest o 1,6 pkt. wyższy od odczytu w tym samym miesiącu 2022 roku  (100,4 pkt.). Powyżej poziomu neutralnego ocenione zostały wynagrodzenia, zatrudnienie, płynność finansowa i dołączyły moce produkcyjne. Nieco poniżej poziomu 100 pkt. pozostały – wartość sprzedaży i nowe zamówienia, ale i te są wyższe w stosunku do stycznia 2024.

Rosnące wskaźniki są zgodne z prognozami zdecydowanej większości profesjonalnych zespołów analitycznych, którzy uważają, że koniunktura gospodarcza w 2024 powinna przynieść ożywienie w krajowej gospodarce i odbicie po okresie stagnacji.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

  • Wszystko
  • Aktualności (534)
  • Wiedza (252)
  • Kalendarz (929)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.