Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Pozytywne nastroje pozostają powyżej progu neutralności
Artykuł

Pozytywne nastroje pozostają powyżej progu neutralności

Wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzone przez  Polski Instytut Ekonomiczny  i Bank Gospodarstwa Krajowego pokazują, że nastroje przedsiębiorców pozostają powyżej progu neutralności.

klocki z buźkami sugerującymi nastroje

W kwietniu Wskaźnik Nastrojów Biznesowych (MIK) osiągnął poziom 100,3 punktów, notując kolejny miesięczny spadek, w kwietniu o 0,8 punktu. Pomimo tego spadku, wskaźnik utrzymuje się powyżej progu neutralności wynoszącego 100 punktów, co świadczy o dominujących pozytywnych nastrojach wśród przedsiębiorców. Porównując z danymi z kwietnia ubiegłego roku, kiedy to MIK wynosił 94,3 punkty, obecna wartość jest o 6,0 punktów wyższa. Dodatkowo, obecny odczyt przekracza o 6,1 punktu najniższą zarejestrowaną wartość MIK w roku 2023, która miała miejsce w czerwcu i wynosiła 94,2 punkty. Jednakże, jest o 3,8 punktu niższy niż najwyższy poziom MIK osiągnięty w listopadzie 2023 roku, który wynosił 104,1 punktów. Pozytywne oceny przedsiębiorców dotyczące takich aspektów jak zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa, przyczyniły się do utrzymania wskaźnika powyżej poziomu neutralnego w kwietniu.

Niewielki miesięczny spadek zauważono w przypadku zatrudnienia (do 103,5 pkt.; o 1,1 pkt.) oraz wynagrodzeń (do 116,8 pkt.; o 0,8 pkt.). Natomiast płynność finansowa odnotowała wzrost o 4,2 pkt., osiągając 125,7 pkt., co jest najwyższym wynikiem od marca 2023 r., gdy zanotowano 127,9 pkt. Mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności oraz niepewnością i dynamiką na rynku, kondycja finansowa firm pozostaje stosunkowo dobra.

Analiza wykazała lekki miesięczny spadek wskaźnika wartości sprzedaży o 1,3 pkt. do 92,6 pkt., podczas gdy liczba nowych zamówień wzrosła o 3,5 pkt. do 93,6 pkt. Zwiększenie liczby nowych zamówień może wskazywać na przyszły wzrost wartości sprzedaży. Tymczasem, wskaźnik mocy produkcyjnych obniżył się o 2,1 pkt., co wiąże się z większą liczbą firm zgłaszających spadek niż wzrost nowych zamówień. Szczególnie niepokojące jest obniżenie wartości komponentu inwestycji aż o 9,2 pkt. do poziomu 69,4 pkt., co stanowi najniższy wynik od listopada 2022 r. (66,8 pkt.). Ta zmiana odzwierciedla reakcję przedsiębiorstw na niepewność ekonomiczną i zwiększone ryzyko inwestycyjne.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.