Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Poprawiają się nastroje polskich przedsiębiorców
Artykuł

Poprawiają się nastroje polskich przedsiębiorców

klocki z buźkami obrazujące nastroje

Pokazują to wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzone przez  Polski Instytut Ekonomiczny  i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowy odsezonowany odczyt MIK wyniósł w styczniu 2024 roku 101,2 pkt. I jest wyższy od zeszłorocznego o 6,3 pkt. To wskazuje na poprawiające się wśród przedsiębiorców  nastroje pozytywne.

Zmalało poczucie niepewności gospodarczej do 56% i jest to najniższe wskazanie od 2021 roku, co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. Styczniowy MIK jest o 6,3 pkt. wyższy od ubiegłorocznego odczytu styczniowego (94,9 pkt.). Firmy co prawda narzekają na rosnące koszty pracy (70 proc.), ale jednocześnie zmalało odczucie niepewności gospodarczej, którą wskazało obecnie 56 proc. badanych, czyli najmniej od początku 2021 roku.

Wzrost odnotowały takie komponenty MIK jak wynagrodzenia ( o 7,9 pkt do poziomu 127,2 pkt); płynność finansowa ( o 3,8 pkt. do poziomu 118,6 pkt.);

 nowe zamówienia (wzrost o 9,9 pkt. czy wskaźnik wartości sprzedaży (wzrost o 3,9 pkt.). Duży udział przedsiębiorców  ( 44%) w 2024 planuje podnieść wynagrodzenia swoich pracowników.

Słabiej przedsiębiorcy oceniają popytu na produkty i usługi, w związku z czym, nie zwiększają jeszcze mocy produkcyjnych. Wartości tego komponentu wyniósł w styczniu 91,7 pkt. Około 70%  przedsiębiorców zwraca także uwagę na rosnące koszty pracy.

Według prognoz zdecydowanej większości profesjonalnych zespołów analitycznych, koniunktura gospodarcza w 2024 powinna przynieść ożywienie w krajowej gospodarce i odbicie po okresie stagnacji.

Źródło: PIE

  • Wszystko
  • Aktualności (632)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1050)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.