Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie PKB to już 80% średniej UE
Artykuł

Polskie PKB to już 80% średniej UE

Eurostat zaprezentował dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto per capita według parytetu siły nabywczej. Wyniki Polski są bardzo dobre – nasza gospodarka zaliczyła kolejny wzrost, osiągając nienotowany nigdy wcześniej poziom 80% średniej UE. W 2004 roku, gdy Polska stawała się członkiem Unii Europejskiej, poziom ten wynosił ok. 51% średniej UE.

Flaga Polski u Unii Europejskiej wetknięte w fasadę zabytkowego budynku

5 miejsce Polski

Dane opublikowane przez Eurostat wskazują, że omawiany miernik wzrósł w Polsce od 2019 roku o 7pp. Stanowi to 5 najwyższy wynik wśród analizowanych państw UE. W naszym regionie wyższym wynikiem mogą pochwalić się Czechy (91% średniej UE, spadek o 2pp w porównaniu z 2019 rokiem), Litwa (87%, wzrost o 3pp w porównaniu z 2019) oraz Estonia (81%, spadek o 2pp od 2019). Niewielki dystans dzieli nas do państwa „starej piętnastki”  – Portugalii (83% średniej w 2023 roku). Od dawna jesteśmy też przed Grecją (67% średniej UE w 2023 roku). Poza wspomnianą Grecją, wskaźnik niższy niż Polska miało w 2023 roku jeszcze 6 państw UE. Były to: Rumunia-78%, Chorwacja i Węgry – 76%, Słowacja – 73%, Łotwa – 71% oraz Bułgaria – 64%.

Eurostat

Dyskusyjni liderzy

Najwyższy PKB na mieszkańca w 2023 zanotowały Luksemburg (261% średniej UE) oraz Irlandia (212 % średniej UE). Wyniki tych państw są jednak kwestią osobną, bowiem na ich PKB składają się takie czynniki, jak duża liczba zatrudnionych obcokrajowców, niebędących rezydentami i obecność międzynarodowych firm, których duża część dochodów wraca do właścicieli-centrali za granicą.

Przyjęta metoda obliczania PKB

PKB per capita to stosunek wartości Produktu Krajowego Brutto w cenach bieżących do liczby ludności danego obszaru.

PKB per capita wg PPP to wartość PKB na 1 mieszkańca obliczana według parytetu siły nabywczej (Purchasing Power Parity – PPP). Wyrażona jest we wspólnej umownej walucie PPS (Purchasing Power Standard) w relacji do średniej dla Unii Europejskiej ustalonej jako równa 100. Obliczenia uwzględniają różnice w poziomie cen w poszczególnych krajach.

PPS (standard siły nabywczej) to umowna waluta wykorzystywana przez Eurostat, eliminująca wpływ różnic w poziomach cen między państwami. Umożliwia porównanie i zobrazowanie różnic w poziomie rozwoju gospodarczego.

Eurostat

Źródło: Eurostat, Dziennik Ekonomiczny. Analizy makroekonomiczne PKO BP z 27.03.2024 r.

  • Wszystko
  • Aktualności (580)
  • Wiedza (266)
  • Kalendarz (971)
  • Centrum Wsparcia (320)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.