Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy
Artykuł

Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy

Niemal 800 przedsiębiorców uczestniczyło w dzisiejszych konsultacjach branżowych poświęconych powojennej odbudowie Ukrainy. Wydarzenie z udziałem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, prezesa PAIH Krzysztofa Dryndy oraz Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki. Już dziś koszt powojennej odbudowy kraju szacowany jest na 750 mld dolarów, z czego ponad 110 mld dolarów może pochłonąć tylko rekonstrukcja infrastruktury. W czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm, zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.

– Od ponad pół roku rosyjski agresor konsekwentnie i bezlitośnie niszczy ukraińskie domy i infrastrukturę. Już dziś wiemy, że odbudowa kraju pochłonie setki milionów dolarów. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi łączy nas wzajemne zrozumienie dla sensu ich walki i potrzeby odbudowy kraju. Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne – mówi minister Waldemar Buda.

Po pierwszych dwóch miesiącach naboru do programu, odbyły się konsultacje branżowe z udziałem niemal 800 polskich przedsiębiorców. Głównie budowlańców oraz producentów maszyn i urządzeń, ale też przedstawicieli takich branż jak IT, spożywcza czy medyczna. Co ważne, konsultacje nie kończą rejestracji, polskie firmy cały czas mogą zgłaszać się do PAIH.

Przy okazji naboru do programu dowiedzieliśmy się, co trapi polskie firmy działające w Ukrainie. Dzisiaj podsumujemy te wyzwania i wspólnie zastanowimy się nad ich rozwiązaniami. Dzięki temu, po ustabilizowaniu się sytuacji, nasz biznes będzie mógł w pełni działać w Ukrainie – zauważa Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Konsultacjom towarzyszyło forum poświęcone rządowym narzędziom wsparcia oraz możliwościom udziału w międzynarodowych przetargach na rzecz odbudowy Ukrainy. Uczestnicy wydarzenia poznali również bariery wejścia na rynek ukraiński oraz warunki realizacji zamówień publicznych na terenie Ukrainy.

Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.