Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie firmy lepiej oceniają warunki eksportowe
Artykuł

Polskie firmy lepiej oceniają warunki eksportowe

Mimo odczuwalnego przez polskich eksporterów spowolnienia gospodarczego w 2023 r. zauważalna jest poprawa warunków eksportowych w wielu obszarach.

Tygodnik Gospodarczy PIE informuje, że o 7 pkt. proc. wzrosło pozytywne znaczenie popytu zagranicznego dla eksportu firm (66 proc. w 2023 r.), a ocena płynności finansowej kontrahentów jest o 17 pkt. proc. wyższa niż przed rokiem. Dodatkowo znacząco zmniejszyły się negatywne skutki takich czynników, jak cła importowe (23 pkt. proc. r/r), transport (15 pkt. proc.), energia i paliwa (13 pkt. proc.), koszty kredytów (o 9 pkt. proc.) oraz problemy z zatrudnieniem (o 8 pkt. proc.).

Surowce

Trapiące producentów w 2022 r. problemy związane z niedoborem surowców, takich jak stal, półprzewodniki i drewno, nie są już tak powszechne – prawie połowa ankietowanych eksporterów stwierdziła, że w 2023 r. te trudności ich nie dotknęły.

Logistyka i transport

Dla firm eksportujących na rynki pozaeuropejskie nadal były mocno odczuwalne były koszty transportu. Jednak zasadniczą barierą w działalności dla 56 proc. respondentów nadal pozostaje logistyka.

Strategia dostosowawcza

Ponad połowa ankietowanych firm wybrała w 2023 r. strategię dostosowania cen sprzedaży do nowych warunków, aby podtrzymać kondycję ekonomiczno-finansową. W porównaniu do 2022 r., kiedy taką strategię wdrożyło 70 proc. przedsiębiorstw, widać wyraźny spadek. Analitycy PIE uzasadniają to obniżeniem średniorocznej inflacji w UE z 9,3 proc. w 2022 r. do 6,5 proc. w 2023 r., a w Polsce z 14,4 proc. do 12,0 proc. (MFW).

Narzędzia wsparcia

Pośród ankietowanych firm aż 87 proc. nie skorzystało w 2023 r. z żadnych form wsparcia oferowanych przez instytucje państwowe. Spośród tych, którzy jednak sięgnęli po pomoc publiczną, 9 proc. pozytywnie oceniło instrumenty oferowane przez KUKE oraz dofinansowanie kosztów udziału w targach i wystawach.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.