Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski rynek leasingu w czołówce europejskiej
Artykuł

Polski rynek leasingu w czołówce europejskiej

Polska była 5 rynkiem leasingu w Europie w 2022 r. W ciągu ostatniej dekady polski rynek zdobył miano najszybciej rozwijającego się rynku leasingu w całej Unii Europejskiej. 

Uśmiechnięta kobieta trzymająca klucze do samochodu, w tle samochód i pochyleni kobieta oraz mężczyzna

Według najnowszego raportu przygotowanego na 30-lecie Związku Polskiego Leasingu ,,Leasing na ścieżce transformacji 30 lat napędzamy gospodarkę”, od 2005 roku rynek leasingu w Polsce uległ ponad sześciokrotnemu wzrostowi. Osiągnął wartość 102 mld PLN w 2023 roku w porównaniu do 16 mld PLN w 2005 roku. To wynik, który świadczy o niesłabnącym tempie rozwoju tego sektora.

Polska osiągnęła średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 10,9% w ciągu ostatniej dekady. Przewyższa to średnią europejską, wynoszącą około 4,7%. To dowód na to, że polski rynek leasingu nie tylko rośnie szybciej niż inne europejskie rynki, ale także utrzymuje trwały trend wzrostowy.

Sektor leasingowy stał się integralną częścią polskiej gospodarki, generując prawie 50% PKB. Firmy działające w sektorze leasingowym oraz ich klienci stanowią główny silnik napędowy dla wielu sektorów gospodarki. Leasing stał się kluczowym źródłem finansowania inwestycji.

Sektor MŚP (Mikro, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa) odgrywa kluczową rolę jako główni beneficjenci usług leasingowych. To właśnie te przedsiębiorstwa stanowią 69% wszystkich odbiorców leasingu, co jest zgodne z ich udziałem w polskim PKB (47%). Dla 62% MŚP leasing stanowi kluczowe narzędzie finansowe, co świadczy o jego znaczeniu dla rozwoju tego sektora.

Nie można również pominąć rosnącej roli dużych graczy na rynku leasingowym w Polsce. Największe firmy zwiększyły swoje udziały rynkowe, co przyczyniło się do stabilizacji i dalszego rozwoju sektora.

Źródło: Raport „Leasing na ścieżce transformacji. 30 lat napędzamy gospodarkę”, przygotowany przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL) oraz EY-Parthenon.

  • Wszystko
  • Aktualności (570)
  • Wiedza (260)
  • Kalendarz (959)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.