09.01.2025
Polski eksport w 2024 roku
Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wartość polskiego eksportu w listopadzie 2024 roku wyniosła 29 515 mln EUR. Był to wynik o 2,6 proc. niższy niż w październiku oraz o 0,9 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
Eksport styczeń – październik 2024
Według danych Narodowego Banku Polskiego, w okresie od stycznia do października 2024 roku eksport osiągnął wartość 277 882 mln EUR, co oznacza spadek o 1,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2024. Z kolei dane GUS wskazują, że eksport w tym czasie wyniósł 292 600 mln EUR, notując spadek o 1,2 proc. rok do roku.
Sezonowość a eksport
Listopad tradycyjnie cechuje się zmniejszoną aktywnością eksportową, co wynika z zakończenia szczytu zaopatrzeniowego związanego z przygotowaniami do sezonu zimowego, Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. W październiku firmy finalizują transakcje, które nie zostały zrealizowane wcześniej, natomiast w listopadzie popyt na towary zimowe słabnie, ponieważ zapasy są już częściowo zgromadzone. W rezultacie wolumen handlu międzynarodowego w listopadzie spada.
Na spadek eksportu w 2024 roku wpłynęły również:
- Powódź we wrześniu, która zakłóciła funkcjonowanie gospodarki. W październiku część niezrealizowanych transakcji została odrobiona, co przełożyło się na jednorazowy wzrost eksportu. Efekt ten jednak pogłębił kontrast z wynikami listopadowymi.
- Spowolnienie gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, będących głównymi partnerami handlowymi Polski. Szczególnie Niemcy, doświadczające spadku inwestycji i konsumpcji, ograniczyły zapotrzebowanie na polskie towary eksportowe.
Prognozy na 2025 rok
Eksperci przewidują, że po spadku w 2024 roku polski eksport w 2025 roku znacząco wzrośnie. Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) prognozuje wzrost eksportu o 8,7 proc., do poziomu 361,3 mld EUR. Analitycy mBanku również są optymistyczni, przewidując wzrost PKB o 3,8 proc. i pozytywny wpływ eksportu na gospodarkę.
Czynnikami sprzyjającymi ożywieniu eksportu w 2025 roku mogą być:
- Kontynuacja działań związanych z reorganizacją łańcuchów dostaw (większa skłonność odbiorców ze starej Unii Europejskiej do zamawiania towarów u bliższych dostawców, w miejsce tych z Dalekiego Wschodu).
- Przekształcenia w procesach globalizacyjnych (możliwość przejęcia części dostaw realizowanych dotychczas przez odległych wytwórców na rynku UE oraz USA, w związku z możliwym odchodzeniem od globalizacji).
- Silna wycena dolara do euro (korzystny kurs dolara w stosunku do euro, co premiuje polski eksport w porównaniu do konkurentów z Dalekiego Wschodu).
- Koniec silnej złotówki (powolne kończenie się okresu szybkiego wzrostu wartości polskiej waluty wobec euro, co mogłoby ułatwić ekspansję polskim eksporterom).
Z kolei eksperci BGK prognozują, że perspektywa wyraźnego przyspieszenia eksportu w obecnych warunkach gospodarczych pozostaje odległa.
Wpływ na to będzie miała wg BGK słaba koniunktura w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech oraz mocny popyt wewnętrzny wspierający import, co może negatywnie wpłynąć na bilans handlowy.
W konsekwencji, choć eksport jako taki może rosnąć, dynamika nie będzie na tyle duża, by stanowić istotną, pozytywną kontrybucję do wzrostu gospodarczego. Jednocześnie bank planuje intensyfikację działań wspierających polskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne, tym samym dodatkowo stymulować eksport w przyszłości.
Źródło:
- Główny Urząd Statystyczny (GUS)
- Narodowy Bank Polski (NBP)
- Słaby listopad dla polskiego eksportu. Prognozy KIG, styczeń 2025
- Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok ekonomistów mBanku, mBank, grudzień 2024
- BGK obniżył prognozę wzrostu PKB o 0,3 pkt proc. do 2,8% w 2024 i podniósł do 3,3% w 2025, BGK, grudzień 2024
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (773)
- Wiedza (326)
- Kalendarz (1305)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Twój region – Twoja przyszłość – Szczecin
Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Zachodniopomorskiego 2021-20…
ArtykułKierunki rozwoju e-commerce w Chińskiej Republice Ludowej
Niezależnie od tego, jaki produkt się eksportuje, w Chinach konkuruje się z całym światem
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
ArtykułInformacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
-
Artykuł
Kierunki rozwoju e-commerce w Chińskiej Republice Ludowej
Niezależnie od tego, jaki produkt się eksportuje, w Chinach konkuruje się z całym światem
ArtykułAmeryka Łacińska: Niedoceniony potencjał dla polskich przedsiębiorców
Region, liczący około 650 mln ludzi, rozwija gospodarki w oparciu o wysokie technologie
-
Wydarzenie
Twój region – Twoja przyszłość – Szczecin
Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Zachodniopomorskiego 2021-20…
WydarzenieGlobal INDUSTRIE 2025
Stoisko PAIH na Global Industrie 2025 to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęcon…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.