Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski eksport – import w ujęciu 5-letnim
Artykuł

Polski eksport – import w ujęciu 5-letnim

Saldo handlowe Polski w III kw. 2023 roku wzrosło o 25 mld EUR w porównaniu z III kw. 2022.

Od czasów pandemii, czyli w porównaniu z III kw. 2019 roku, największy wzrost notuje eksport urządzeń elektrycznych i artykułów spożywczych, ale w porównaniu z III kw. 2022 roku wzrost eksportu odnotowują tylko te drugie, ale aż o 11%.

Polski eksport w okresie ostatnich pięciu lat – największe wzrosty i spadki

Licząc w ujęciu 5-letnim, jak podaje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spośród 10 państw, do których eksport w trzech kwartałach 2023 roku przekroczył wartość 1 mld EUR, najbardziej wzrósł na kierunku do: Meksyku ( 3,4-krotnie do wartości niemal 2 mld EUR), Turcji (2,4-krotnie do wartości 3,4 mld EUR), Indii (2,4-krotnie do wartości 1,2 mld EUR) i Ukrainy (2,2-krotnie do wartości 8,1 mld EUR).

Wzrost udziału w polskim eksporcie, najwyższy, o 1,31% odnotowuje Ukraina, następnie Niderlandy i Francja – po 0,6%.

Największy spadek udziału w polskim eksporcie dotyczy Rosji – o 2,3%, następnie Niemiec – o 0,9% i Wielkiej Brytanii – o 0,6%

Największy wzrost polskiego eksportu odnotowuje kierunek Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w tym Kirgistan z 22-krotnym wzrostem w porównaniu z okresem sprzed 2019 roku, Armenia – 5,6-krotnie wyższy, Kazachstan i Uzbekistan – po 2,5-krotnie wyższy. Jak twierdzą autorzy raportu, można uważać te kraje jako pośredniczące w obchodzeniu sankcji nałożonych na Rosję.

Fenomen popularności Kirgistanu jest zaskakujący. Dla porównania ze wzrostem polskiego eksportu, Niemcy (jak zwrócił uwagę Robin Brooks, ekonomista Goldman Sachs) od wybuchu wojny zanotowały wzrost eksportu do tego kraju samych tylko samochodów wraz z częściami zamiennymi o 5500 %. Wg The World Bank, w roku 2022 Kirgistan liczył 6,8 mln ludzi.

Polski import w okresie ostatnich pięciu lat – największe wzrosty

Największy wzrost odnotowały  surowce: import węgla z Kolumbii – 16-krotny wzrost, ropy naftowej z Norwegii – 14-krotny wzrost, ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej – 4-krotny wzrost i import gazu z Danii – wzrost wartości z 0 do 2 mld EUR. w tym 16-krotny wzrost importu węgla z Kolumbii, czterokrotny wzrost wartości importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, 14-krotny ropy z Norwegii oraz wzrost z 0 do  2 mld euro wartości importu gazu z Danii.

Na uwagę zasługuje też wzrost importu z Bułgarii – 3-krotny, obejmujący przede wszystkim zakup broni o wartości ponad 580 mln EUR.

Źródło: PIE

  • Wszystko
Wyszukiwanie zaawansowane
  • Brak wyników dla wybranego zestawu filtrów. Zmień ustawienia filtrów i spróbuj ponownie.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.