Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska w czołówce najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów w Europie
Artykuł

Polska w czołówce najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów w Europie

Według raportu EY Atrakcyjność Inwestycyjna Europy (EY European Attractiveness Survey), w którym przeanalizowano inwestycje w 44 krajach Europy, atrakcyjność kraju nad Wisłą znacząco wzrosła. W tegorocznym rankingu Polska awansowała aż o 10 pozycji – z miejsca 16. na 6.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ)

W 2023 roku Polska przyciągnęła 229 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), co stanowiło spadek o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem. W Europie w 2023 roku były to 5694 projekty BIZ, czyli 4% mniej w porównaniu do roku 2022.

Liderami w napływie BIZ pozostały trzy największe gospodarki Europy: Francja, Wielka Brytania i Niemcy, które w 2023 roku przyciągnęły ponad połowę (51%) wszystkich nowych projektów inwestycji bezpośrednich na starym kontynencie.

Europa utrzymuje swoją atrakcyjność jako długoterminowe miejsce do inwestycji wynikające m.in. z samej wielkości rynku wewnętrznego, dostępności wykwalifikowanej siły roboczej czy stabilnych regulacyjnie gospodarek. Inwestorzy, kierując się chęcią optymalizacji operacji i skracania łańcuchów dostaw relokują inwestycje do krajów bliskich geograficznie i politycznie.

Polska jest jednym z głównych beneficjentów trendu reorganizacji łańcuchów dostaw i nearshoringu współczesnej sytuacji geopolitycznej świata. Ten trend dotyczy szczególnie inwestycji w przemyśle, które wzrosły o 17 proc. rok do roku.

Nowe miejsca pracy dzięki BIZ

Polska szczególnie korzystnie wypada pod względem liczby nowych miejsc pracy, które powstaną dzięki BIZ i plasuje się jeszcze wyżej niż w rankingu liczby projektów inwestycyjnych. Nasz kraj zajmuje czwartą pozycję w Europie z imponującą liczbą 22,4 tysiąca nowych etatów, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z rokiem 2022. Dla porównania w Europie liczba nowych miejsc pracy, powstałych dzięki inwestycjom, spadła o 7% w porównaniu z rokiem 2022.

Znacząca poprawa w danych dotyczących planowanego zatrudnienia w nowych inwestycjach w Polsce wynika z realizacji kilku dużych projektów ogłoszonych w ostatnim roku, m.in. amerykańskiego Intela. Te ambitne inicjatywy inwestycyjne nie tylko zwiększają liczbę potencjalnych miejsc pracy, ale także świadczą o rosnącym zaufaniu międzynarodowych inwestorów do polskiego rynku. Co więcej, projekty te często wprowadzają innowacyjne rozwiązania i technologie, co dodatkowo wzmacnia pozycję Polski jako atrakcyjnego centrum inwestycyjnego w Europie.

Źródło: EY European Investment Monitor 2024 „Foreign direct investment in Europe declines for first time since pandemic”

  • Wszystko
  • Aktualności (594)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1015)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.