Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Nowe utrudnienia w eksporcie do Algierii
Artykuł

Nowe utrudnienia w eksporcie do Algierii

9 lipca Stowarzyszenie Banków i Instytucji Finansowych (APBEF) przesłało do wszystkich banków w Algierii nowe dyrektywy w zakresie importu towarów i usług.

Samolot odlatujący nad flagą Algierii

Zgodnie z nimi:

1. Wszystkie operacje importowe zgłoszone do banków w terminie od 1 lipca zostają wstrzymane do odwołania.

2.  Import usług w Algierii będzie wymagał dodatkowej zgody Ministerstwa Handlu Zagranicznego (dotychczas wymagana była tylko zgoda Banku Centralnego).

3. Import towarów będzie odbywać się na podstawie 6-miesięcznych planów sporządzanych przez importera zgodnie z następującą procedurą:

  • ściągnięcie formularza planu ze strony Ministerstwa Handlu Zagranicznego,
  • wypełnienie formularza, złożenie podpisu i pieczątki,
  • przedłożenie planu do oceny ministerstwa właściwego dla sektora działalności importera,
  • przedłożenie planu do oceny Ministerstwa Handlu Zagranicznego,
  • ocena Ministerstwa Handlu Zagranicznego zostaje wydana w ciągu 7 dni roboczych,
  • przedłożenie planu do akceptacji Banku Centralnego Algierii.

Uniknięcie deficytu i regulowanie importu

Decyzja o wstrzymaniu importu ma prawdopodobnie dwa cele. Pierwszym jest uniknięcie deficytu w handlu zagranicznym w 2025 r. w związku ze spadkiem cen gazu i ropy naftowej, których eksport jest podstawą algierskiej gospodarki.

Drugim celem jest uzyskanie czasu na stworzenie nowej instytucji zajmującej się regulowaniem importu oraz stworzenie systemu algierskich norm pod kątem, których ocenianie będą zagraniczne towary i usługi. Działanie to jest zgodne z protekcjonistyczną linią rządu Algierii, zgodnie z którą utrudnienia w imporcie mają skłonić zagraniczne firmy do inwestowania w tym kraju.

Rekomendacje dla polskich firm

Prawdopodobnym skutkiem decyzji będzie jednak całkowite zablokowanie transakcji importowych do końca 2025 r., co zaowocuje przestojami w produkcji, niedoborami towarów na rynku oraz wzrostem inflacji. Regulacje te oraz nagły tryb ich wprowadzania mogą też zniechęcić potencjalnych inwestorów do wejścia na rynek algierski.

Wobec nowych biurokratycznych restrykcji eksport do Algierii towarów i usług o wartości poniżej 100 tys. euro, przestaje być opłacalny.Liczba importerów – dziś szacowana na około 100 tysięcy firm – z pewnością się zmniejszy. Coraz więcej eksporterów z zagranicy zacznie wycofywać się z tego rynku. Jednocześnie Algieria nie przestanie potrzebować towarów i usług spoza kraju, dlatego w dłuższej perspektywie, pod presją dużych firm państwowych i prywatnych, regulacje będą musiały zostać złagodzone.

Dlatego firmom planującym sprzedaż do Algierii na kwotę przekraczającą 100 tys. euro rocznie rekomendujemy podtrzymywanie istniejących relacji oraz aktywne nawiązywanie nowych kontaktów na tamtejszym rynku. Relacje zbudowane w okresie przestoju handlowego mogą zaowocować wysokimi kontraktami w przyszłości.

Autor: Maciej Pawłowski, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Algierze

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH)

ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (867)
  • Wiedza (438)
  • Kalendarz (1650)
  • Centrum Wsparcia (350)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.