Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Nowe oblicze globalnego handlu
Raport

Nowe oblicze globalnego handlu

Polski Instytut Ekonomiczny w ostatnich dniach kwietnia opublikował raport „Nowe oblicze globalnego handlu. Czy mamy do czynienia z reshoringiem?”, w którym analizuje wpływ pandemii i wojny w Ukrainie na globalne łańcuchy produkcji.

Popandemiczne ożywienie światowej gospodarki w 2021 roku zaowocowało wzrostem produkcji globalnej. Jednak wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że kwestie związane z lokalizacją produkcji i jej bezpieczeństwem znalazły się w centrum zainteresowania. Potrzeba skracania łańcuchów dostaw i usytuowania produkcji bliżej miejsc docelowych (nearshoring) lub państw macierzystych (reshoring) zaczęła być podnoszona coraz wyraźniej.

Autorzy raportu „Nowe oblicze globalnego handlu. Czy mamy do czynienia z reshoringiem?” analizują uzależnienie od importu z Chin (w związku z pandemią COVID-19) oraz z Rosji  (w związku z agresją na Ukrainę i  problemami energetycznymi), gdyż właśnie w tych państwach biją źródła najpoważniejszych zakłóceń dostaw i produkcji. Raport bada także kwestie zużycia materiałów z importu w poszczególnych państwach, co można traktować jako wskaźnik reshoringu, oraz wpływ turbulencji związanych z pandemią koronawirusa i wydarzeniami międzynarodowymi na inwestycje zagraniczne.

  • Wszystko
  • Aktualności (536)
  • Wiedza (252)
  • Kalendarz (929)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.