Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > NBU przywraca możliwość spłaty kredytów zagranicznych
Artykuł

NBU przywraca możliwość spłaty kredytów zagranicznych

Od 16 czerwca 2023 r. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przywraca możliwość spłaty kredytów zagranicznych zabezpieczonych gwarancją lub poręczeniem międzynarodowej instytucji finansowej. Zniesienie ograniczeń w spłacie dotyczy także tych kredytów, które udzielone były przez zagraniczną agencję kredytów eksportowych.

NBU szacuje, że złagodzenie restrykcji wpłynie na szybszy napływ nowych kredytów, których wartość znacznie przewyższy odpływ z tytułu spłaty i obsługi istniejących kredytów. Ponadto zmiany te przyczynią się do zwiększenia transferu funduszy na ożywienie ukraińskiej gospodarki.

NBU podjął te decyzję w oparciu o stabilną sytuację na rynku walutowym, odpowiednio wysoki poziom rezerw międzynarodowych i zwiększoną zapadalność środków w systemie bankowym. NBU prowadzi aktywny dialog z rządem Ukrainy i partnerami zagranicznymi w sprawie dalszego łagodzenia ograniczeń walutowych.

  • Wszystko
  • Aktualności (15)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (21)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.