Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Najniższe bezrobocie w Polsce od ponad 33 lat
Artykuł

Najniższe bezrobocie w Polsce od ponad 33 lat

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w kwietniu wyniosło 5,1 proc. Bez pracy pozostawało 798,5 tys. osób. To najniższy wynik od 1991 roku, zarówno pod kątem liczby bezrobotnych jak i stopy bezrobocia rejestrowanego.

Wydrukowane dane leżące obok klawiatury, ołówka i okularów

Wyniki według GUSu i Eurostatu

W porównaniu z marcem br. oraz kwietniem 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była w kwietniu 2024 niższa o 0,2 proc. Z kolei wspomniana już liczba bezrobotnych – 798,5 tys. osób – zmniejszyła się o 2,9 proc. zarówno r/r jak i m/m.

Warto dodać, że tak dobry wynik został także potwierdzony w danych opublikowanych przez Eurostat.  Według europejskiego urzędu stopa bezrobocia w Polsce miała wynieść w marcu br. 2,9 proc. Był to najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej, a takim samym wynikiem mogły pochwalić się tylko Czechy. Dane są o tyle optymistyczne, że średnia unijna poziomu bezrobocia wyniosła 6 proc., zaś w strefie euro 6,5 proc. 

Ponad 5 czy niecałe 3 proc.? O metodach liczenia bezrobocia

Stopa bezrobocia według GUS to odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo. W polskich urzędach pracy rejestrują się wszyscy, jeżeli chcą zachować dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Obecność w ewidencji biura nie jest więc jednoznaczna z poszukiwaniem zatrudnienia przez zarejestrowanego.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni, w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Główny Urząd Statystyczny, Polska Agencja Prasowa

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.