Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > KPO: Szansa na rozwój dla polskich przedsiębiorstw
Artykuł

KPO: Szansa na rozwój dla polskich przedsiębiorstw

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) stanowi istotne narzędzie wsparcia dla polskich przedsiębiorstw. Oferuje możliwość pozyskania środków na rozwój działalności, innowacje oraz wzmocnienie konkurencyjności. Badania przeprowadzone przez Tygodnik Gospodarczy PIE na początku kwietnia 2024 roku na próbie 500 przedsiębiorstw wykazały, że co szósta firma wyraziła chęć skorzystania ze środków z KPO. Świadczy to o pozytywnym nastawieniu przedsiębiorców do programu.

Banknoty stuzłotowe

Wyniki badania

Najwięcej entuzjastów znajdziemy wśród firm średnich (25 proc.), co może wynikać z większych możliwości i zasobów finansowych, które umożliwiają im realizację projektów współfinansowanych ze środków KPO. Natomiast najwięcej niechętnych do składania wniosków jest wśród firm małych (24 proc.), co może być związane z mniejszymi zasobami oraz obawami związanymi z procedurami aplikacyjnymi.

W sektorze usług 25 proc. przedsiębiorstw liczy na środki z KPO. Jednocześnie 21 proc. firm nie ma potrzeby skorzystania z programu. Może to być spowodowane różnorodnością działalności prowadzonej w ramach tego sektora.

Blisko 40 proc. przedsiębiorców nie wie, czy ich firma może skorzystać ze środków z KPO. Wskazuje to na potrzebę zwiększenia dostępu do informacji na temat programu. Zwłaszcza w branżach takich jak budownictwo, handel czy produkcja, gdzie odpowiednio 44 proc., 42 proc. i 40 proc. firm zgłasza brak informacji na ten temat.

Prognozy rządu dotyczące KPO

Rząd przewiduje, że dzięki środkom z KPO wsparcie otrzymają różne branże gospodarki. Na przykład, 5000 firm z dziedziny kultury, turystyki i gastronomii zmodernizuje działalność biznesową. 800 małych i średnich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i rybackiego zyska nowoczesne wyposażenie. 3000 firm skorzysta z doradztwa w zakresie digitalizacji. To tylko kilka przykładów z szerokiej gamy działań, które ma wspierać KPO.

Krajowy Plan Odbudowy stanowi istotne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. To szansa na rozwój i innowacje dzięki środkom finansowym dostępnym w ramach programu. Kluczowe jest jednak zwiększenie dostępu do informacji i uproszczenie procedur aplikacyjnych, aby jak najwięcej firm mogło skorzystać z tego wsparcia. Przyczyni się to do odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE, 15/2024

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.