Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Korzystniejsze warunki pomocy publicznej dla nowych inwestycji
Artykuł

Korzystniejsze warunki pomocy publicznej dla nowych inwestycji

Dostosowanie instrumentu wsparcia inwestycji do prawa unijnego, wydłużenie minimalnego okresu obowiązywania decyzji o okresie krótszym niż 15 lat – to główne zmiany, jakie wprowadzi przyjęta przez KPRM nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

klocki z literami układającymi się w wyraz "investment"

Zmiany w rozporządzeniu strefowym dostosowują przede wszystkim funkcjonowanie Polskiej Strefy Inwestycji do nowych warunków prawnych. Jednocześnie wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedsiębiorcom efektywniej wykorzystywać przysługujące im zwolnienie podatkowe, poprzez wydłużenie okresu obowiązywania decyzji. Dajemy jasny sygnał przedsiębiorcom, że Polska Strefa Inwestycji pozostanie jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia inwestycji dostępnych w Polsce

– poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Dostosowanie do prawa unijnego 

Potrzeba zmiany przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 27 grudnia 2022 r. wynika przede wszystkim z konieczności jego dostosowania do zmian tzw. GBER (rozporządzenie UE nr 651/2014), określających zasady udzielania pomocy publicznej m.in. na inwestycje, działania B+R czy projekty związane z energią i środowiskiem.

Po ich spełnieniu unijne państwa mogą przyznawać pomoc publiczną w określonych obszarach, bez obowiązku notyfikacji programu pomocowego przez Komisję Europejską. Pomoc regionalna to   podstawa do udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w Polsce.

Co się zmieni

Dostosowanie polskiego prawa do unijnego umożliwia dalsze wydawanie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Dodatkowo, zgodnie z postulatami przedsiębiorców, wydłużamy także minimalny okres obowiązywania decyzji o wsparciu o 2 lata dla decyzji o okresie krótszym niż 15 lat. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na realizację swoich planów. Zmiana ta spowodowana jest sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym w Ukrainie, który przyczynił się do trudności w realizacji inwestycji i do wydłużenia terminów ich realizacji.

Pogorszyła się również sytuacja finansowa przedsiębiorców, wymuszając wydłużenie lub odłożenie w czasie ponoszenia wydatków inwestycyjnych.     

Polska Strefa Inwestycji

Polska Strefa Inwestycji to podstawowy instrument wsparcia inwestycji dostępny w Polsce. PSI to ulga podatkowa dla przedsiębiorców, na realizację nowej inwestycji, której wysokość zależna jest między innymi od wielkości firm, ale również i lokalizacji inwestycji. PSI przyczynia się do rozwoju inwestycji na obszarze całego kraju.

Od września 2018 r. do końca listopada 2023 r. wydano łącznie blisko 2,4 tys. decyzji o wsparciu. Deklarowana wartość inwestycji to niecałe 114 mld zł, a nowych miejsc pracy ponad 47 tys. Polscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy uzyskali znacznie ponad 1,4 tys. decyzji o wsparciu (60% wszystkich) na łączną wartość inwestycji 16,3 mld zł oraz zadeklarowali utworzenie blisko 7,9 tys. nowych miejsc pracy.

Przykładami inwestycji w PSI jest m.inDaikin Manufacturing Poland (nowy zakład w Ksawerowie pod Łodzią, 1,4 mld zł deklarowanej wartości oraz 810 nowych miejsc pracy), Anwil (inwestycja we Włocławku z 2019 roku o deklarowanej wartości 429,2 mln zł), JSW Koks (inwestycja w Dąbrowie Górniczej z 2020 r. o deklarowanej wartości 648,7 mln zł).

Źródło

  • Wszystko
Wyszukiwanie zaawansowane
  • Brak wyników dla wybranego zestawu filtrów. Zmień ustawienia filtrów i spróbuj ponownie.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.