Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Konsumpcja w Polsce na plusie
Artykuł

Konsumpcja w Polsce na plusie

Konsumpcja w Polsce w I kwartale 2024 była o 2,3% wyższa niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wynik mógłby być lepszy gdyby nie odbudowa oszczędności, utraconych w okresie wyższej inflacji. Zdaniem analityków Polskiego Instytut Ekonomicznego konsumpcja prywatna w całym 2024 roku będzie o 3,1 % wyższa niż przed rokiem.

Panoramiczne rozmyte tło w dużym sklepie

Lepiej w detalu, gorzej w hurcie

O 5,1 % wzrosła sprzedaż detaliczna w I kwartale 2024 roku w porównaniu do I kwartału roku ubiegłego. Rekordowy poziom, notowany jeszcze przed pandemią COVID-19, zanotowano w sprzedaży samochodów. Było to o 21% więcej niż przed rokiem. Nie wszystkie odczyty są jednak optymistyczne – zauważalne są wciąż obawy przed zakupem trwałych dóbr (meble, sprzęt RTV i AGD) – tu sprzedaż spadła o 10,2 % w porównaniu do roku 2023.

Wspomniany wzrost konsumpcji towarów nie przełożył się na wyższe wyniki sprzedaży hurtowej. W I kwartale wskaźnik był o 6,2 % niższy niż przed rokiem. Mimo to pojawiają się sygnały poprawy. W sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD, tym razem wśród przedsiębiorstw, zanotowano wzrost ok. 17% w porównaniu z I kwartałem 2023 roku.

Wzrost wydatków na usługi

Według danych Eurostatu średni wzrost produkcji w usługach wyniósł 6,7% podczas gdy w 2023 roku było to ok. 4,7%. Dane te nie uwzględniają handlu i usług finansowych. Wzrosty zanotowano we wszystkich głównych branżach usługowych. Zwiększyła się sprzedaż usług transportowych – w lutym była wyższa o 5,9% niż w roku ubiegłym, w którym finalnie zanotowano spadek o 5,1%. Pozytywne wyniki są efektem większej sprzedaży towarów oraz rosnących wydatków na podróże.

Optymizm w 2024 roku?

W ocenie analityków PIE konsumpcja w 2024 roku powinna być zadowalająca. Duży wpływ ma na to wzrost płac. Od początku roku widać wyraźnie, że wpływ wyższej płacy minimalnej był większy niż prognozowano. Dodatkowo o 12,6% wzrosły wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale bieżącego roku. Uwzględniając inflację można mówić o wzroście siły nabywczej na poziomie 9,3 % w porównaniu z I kwartałem 2023 roku.

Co ciekawe, jednym z efektów pandemii i zawirowań inflacyjnych jest zauważalna większa skłonność do oszczędzania. W okresie od 2020 roku do III kwartału 2023 roku realna wartość oszczędności spadła o 5,4%. Zgodnie z badaniami Głównego Urzędu Statystycznego wyniki ukazujące chęć oszczędzania są na poziomie najwyższym od września 2021 roku oraz wyżej niż w okresie poprzedzającym wybuch epidemii COVID-19 (2010-2018).

W badaniach widać także rosnący odsetek gospodarstw domowych deklarujących chęć realizacji ważnych zakupów, jednak efekty są zauważalne jak na razie tylko w sprzedaży w branży motoryzacyjnej.

Źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny Polskiego Instytutu Ekonomicznego – kwiecień 2024

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.