Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – sierpień 2023 r.
Artykuł

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – sierpień 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – sierpień 2023 r.”. Według raportu, po pierwszej połowie bieżącego roku eksport towarowy Polski wyniósł 176.381,4 mln EUR i był o 4,9% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Po pierwszej połowie bieżącego roku eksport towarowy Polski wyniósł 176.381,4 mln EUR i był o 4,9% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Import towarowy Polski w okresie styczeń-czerwiec br. ukształtował się na poziomie 169.760,0 mln EUR i był o 4,9% mniejszy niż rok temu. Wzrost eksportu przy jednoczesnym spadku importu poskutkował dodatnim, rekordowo wysokim, saldem obrotów towarowych. Po czerwcu nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła 6.621 mln EUR i była na najwyższym poziomie w historii.
     
  • Bardzo dobre wyniki notuje także handel usługowy Polski. Eksport usług Polski po pierwszym półroczu br. wyniósł 47.385 mln EUR i był 15,3% większy niż w okresie I-VI 2022 r. Import usług ukształtował się na poziomie 27.644 mln EUR, tj. był o 15,9% większy niż rok temu. Saldo obrotów usługowych było oczywiście dodatnie i wyniosło 19.741 mln EUR i – tak jak w przypadku obrotów towarowych – było rekordowo wysokie.
     
  • Jednym z najważniejszych partnerów importowych Polski w bieżącym roku stała się Arabia Saudyjska. Import towarowy z tego kraju w pierwszym półroczu wyniósł 3.936,3 mln EUR i był o 63,2% większy niż w analogicznym okresie rok temu. Udział Arabii Saudyjskiej w imporcie towarowym Polski po czerwcu wyniósł 2,3%, w porównaniu do 1,4% rok temu. Arabia Saudyjska stała się 10. największym dostawcą towarów do Polski, a ponad 97% importu z tego kierunku stanowią paliwa mineralne.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.