Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2023 r.
Artykuł

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2023 r.”. Według raportu saldo obrotów towarowych Polski utrzymuje się na dodatnim, rekordowo wysokim, poziomie.

Logo kompendium wiedzy o handlu zagranicznym PFR

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Saldo obrotów towarowych Polski utrzymuje się na dodatnim, rekordowo wysokim, poziomie. W ujęciu narastającym saldo towarowe po sierpniu ukształtowało się na poziomie 8.917 mln EUR i było na najwyższym poziomie od co najmniej 2004 roku. Dodatnie saldo to zasługa rosnącego eksportu, przy jednoczesnym spadku importu. Eksport towarowy Polski w okresie styczeń-sierpień 2023 r. wyniósł 232.390,1 mln EUR i był o 3,7% większy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Import towarowy w pierwszych ośmiu miesiącach br. ukształtował się na poziomie 223.473,4 mln EUR i był o 5,7% rdr. niższy.
     
  • Bardzo dobrze prezentują się także wyniki handlu usługowego Polski. Eksport usług z Polski w okresie styczeń-sierpień 2023 r. wyniósł 63.677 mln EUR i był o 11,9% większy niż w analogicznym okresie rok temu. Import usług do Polski po sierpniu br. wyniósł 37.648 mln EUR i był o 13,5% większy niż w I-VIII 2022 r. Saldo obrotów usługowych było więc dodatnie i wyniosło 26.029 mln EUR, co tak jak w przypadku handlu towarowego było rekordowo wysoką wartością.
     
  • Mimo dobrych wyników eksportu przedsiębiorstwa cały czas negatywnie oceniają koniunkturę związaną z bieżącym i przewidywanym portfelem zamówień zagranicznych. Ocena bieżącego portfela zamówień zagranicznych wyniosła w październiku -17,3 (wyniki poniżej zera oznaczają negatywną koniunkturę). Ocena przewidywanego zagranicznego portfela zamówień zagranicznych wyniosła -10,8. Ostatni raz dodatnią wartość w ocenie bieżącego portfela zamówień zagranicznych odnotowano w listopadzie 2018 r. W przypadku przewidywanego portfela negatywna ocena utrzymuje się od maja 2021 r.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.